ЗНАЛАЧКА И ТАНАНА ИГРА: У београдској "Галерији Васић" ретко излагана дела Недељка Гвозденовића (1902- 1988)

М. Краљ

14. 10. 2023. у 16:32

У ДЕЛИМА Недељка Гвозденовића (1902- 1988) сусрећу се интелект и осећај, случајност и промишљеност, истичу у београдској "Галерији Васић", где ће следећег уторка, бити представљена дела овог академика и ликовног великана, која се налазе у приватним колекцијама, и ретко су виђана у јавности.

ЗНАЛАЧКА И ТАНАНА ИГРА: У београдској Галерији Васић ретко излагана дела Недељка Гвозденовића (1902- 1988)

Фото Галерија Васић

Аутор изложбе, историчар уметности Владимир Васић изабрао је 12 радова у техници уље на платну и темпере на папиру, насталих у периоду од 1959. до 1986, са мотивима које је Гвозденовић неговао током читавог стваралаштва. То су мртве природе, предели и ентеријери. А заједничко им је посезањем за чистом ликовности слике.

- Све дескриптивно губи полако значај у мом сликарству у корист нечега што бих могао да назовем простом речју - сликана површина - говорио је уметник рођен у Мостару 1902. - Та сама синтагма можда не отвара неке перспективе, међутим, за мене она значи непресушно извориште дивних могућности - да се средствима која су сликару на располагању: боја, крпа, разређивач, прст, четка, шпахтла итд., кажу ствари које далеко превазилазе предмет, односно првобитну побуду. Тада за мене оно што се зове рутинска игра - намаз пун или лак, наслојавање зналачко и танано - постаје носилац збивања које може бити обојено лирски, може бити бременито најсложенијим стањима и расположењима духа.

После завршене класичне гимназије у Мостару, Гвоздедновић је похађао приватну интернационалну школу Ханса Хофмана у Минхену. Први пут је излагао на Другој јесењој изложби београдских сликара 1929, а пет година касније, са Иваном Табаковићем и у "Цвијети Зузорић". После студијског боравка у Паризу 1936. постаје члан групе "Дванаесторица", а после Другог светског рата био је један од оснивача групе "Шесторица". На Академије ликовних уметности, био је професор, од 1940. до 1972. Као редован члана САНУ, са Табаковићем, је покренуо оснивање Галерије Српске академије наука и уметности. Југословенску уметност представљао је на Светској изложби у Паризу 1937. године, као и на бијеналима у Венецији, Токију, Бруклину.

Фото Галерија Васић

 

Дела му се налазе у многим музејима и приватним колекцијама у земљи и иностранству, а један велики део свог опуса је несебично разделио. Завичајном музеју у Мостару дао је 70 својих радова, САНУ - 162, а Факултету ликовних уметности завештао је новац за годишњу награду најбољем студенту сликарства. Граду Београду поколонио је 570 дела, са идејом да буду изложена у сталној поставци његовог легата, у Кнез Михаиловој улици број 46. Међутим, Легат Недељка Гвозденовића већ дуго није доступан јавности.

Онима који ће гледати моје слике...

У КЊИЗИ Стевана Станића "Дневник о Гвозденовићу", објављеној 1983. може се прочитати Гвозедновићев уметнички кредо:

- Неретко ми се дешава да у последњој фази слике једна искључиво предметна асоцијација покрене, отвори нове перспективе. При свему томе ја морам и хоћу да рачунам и на време, на оно што зовемо зуб времена, на тог ужасног својевољног креатора, тог чудног посредника који делу додаје своју специфичну звучност. Зато никад не постижем и не желим фиксну довршеност, већ остављам да се доврши тамо некад, а и са онима који ће гледати моје слике. Што више могућности за што више различитих људи који ће, надам се, гледати те слике и после моје смрти.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

СНИМАК СУКОБА! Туча у Арени - Нанели и Лазаревић у клинчу, ево како се све десило (ВИДЕО)