ПРОФЕСОР ДИМИТРИЈЕ ПЕЦИЋ НАГРАЂЕН У ДРЕВНОЈ ПРЕСТОНИЦИ КИНЕ: Признање са Пута свиле

М. Краљ

20. 06. 2023. у 17:26

НА почетну станицу Пута свиле, у Си`ан, професора београдског Факултета ликовних уметности, а до прошле године и декана, Димитрија Пецића, недавно је довело уручење признања додељеног му као експерту заслужном за развој провиције Шенси, чији је главни град ова древна кинеска престоница.

ПРОФЕСОР ДИМИТРИЈЕ ПЕЦИЋ  НАГРАЂЕН У ДРЕВНОЈ ПРЕСТОНИЦИ КИНЕ: Признање са Пута свиле

Фото приватна архива

Међу кандидована 44 стручњака и научника, из свих крајева света, од којих је десет награђено, наш сликар и графичар, је једини уметник.

- Први пут сам у Си`ану био пре девет година, са колегиницом Биљаном Вуковић, која је пре него што је отишла у пензију успоставила контакт са њиховом Академијом уметности - каже за наш лист Пецић, кога је номиновала управо та Академија и једини је њен инострани професор, лауреат ове награде. - Кинези према Србији имају посебну симпатију, у нама виде једну малу земљу која се стално борила за своју слободу.

Стална радионица

АКАДЕМИЈА уметности у Си`ну има веома развијену међународну сарадњу, долазе им професори из свих крајева света. Пре неколико месеци и мени је стигао позив да тамо предајем као гост, чак смо и електронски потписали уговор, али сам на то и забораовио. А када сам стигао већ је била готова хромирана табла на којој пише, на кинеском и енглеском: Димитрије Пецић, воркшоп. Имаћу тако своју сталну радиницу, коју ћу држати једном годишње.

Фото приватна архива

 

Као декан ФЛУ, Пецић је сарадњу са овом високошколском институцијом из Си`ана наставио и продубио, а она се састојала од размене студената и професора, изложби. Тако је у Центру за графику ФЛУ, одржана поставка са избором радова професора из Си`ана, а потом се у Галерији ФЛУ представио цео графички одсек, уз присуство неколико излагача. Иначе, Академија у Си`ну, је међу шест - седам најзначајнијих академија лепих уметности у Кини, где сваки већи град има сличну високошколску установу.

- Интересовало их је да им дођу професори вајања, фрескосликарства, мозаика... па сам организовао одлазак колега са ФЛУ - Мрђана Бајића, Габдриела Глида, Горана Јовића, Снежане Олђе, Петра Ђорђевића. А осим њих, када им је био потребан конзерватор уљеног сликарства, препоручио сам им Ивана Павића, из Народног музеја, а са Атхитектонског факултета ишла је професорка Маријела Цветић - каже саговорник, који је већ приликом првог боравка радио цртање са тамошњим студентима, а потом још два пута гостовао као професор.

Пецићева веза са Кином, у којој је пре ове доделе боравио чак 10 пута, је и - графика. Први додир са овом источњачком културом успоставио је када је добио позив за графичку радионицу у Гуанлану, где је пре 13-14 година основано Бијенале графике, једно од најбољих на свету.

Фото приватна архива

Радови из Кине Димитрија Пецића

- Када сам се вратио помислио сам: "Добро, био си у Кини. Далеко је, вероватно више никада нећеш ићи". Али, уследио је нови позив на изложбу, са учесницима из свих крајева света, на којој је био рад који сам тамо направио - прича саговорник који је два пута у Кини био и на позив академије у Пекингу. - Прија ред који тамо постоји, поштовање хијерархије, уважавање ауторитета професора.

Фото приватна архива

Сарадња са кинеским студентима

У сликарству и графици у Кини, Пецић тврди да је приметан још јак утицај руске школе (из времена увођења комунизма), а огледа се у занатском умећу које имају:

- Често је та вештина и пренаглашена. Код најбољих кинеских графичара, међутим, може да се примети спој традиционалног и модерног. Њихови графичари су присутни на међународној сцени. Иначе, графичари су мобилнији, повезанији и више се друже, од рецимо сликара - објашњава Пецић, који већ има спремну изложбу дрвореза за следећу недељу. - Када видим неку добру изложбу,отвори ми се апетит према сликању, али сам толико ушао у графику да ми је тешко да из ње изађем.

Студентско венчање

СВАКЕ године, на по један семстар, долазило је троје- четворо кинеских студената, од којих су многи први пут били у Европи, док ко год је од наших био заинтересован могао је да оде у Кину - објашњва Пецић. - И њихови и наши су једино плаћали авион, све друго им је било обезбеђено. Та сарадња је довела до тога да су се једна наша студенткиња и њихов студент - венчали.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

МОЖДА САМ ПОРЕКЛОМ И СРБИН Де Ниро о Београду, бомбардовању 99, Нолету, Хрватима и Бошњацима

"МОЖДА САМ ПОРЕКЛОМ И СРБИН" Де Ниро о Београду, бомбардовању '99, Нолету, Хрватима и Бошњацима

ПРОСЛАВЉЕНИ холивудски глумац Роберт Де Ниро, који је последњих дана у центру пажње јер је у 80. години седми пут постао отац, својевремено је посећивао нашу земљу, а симпатије према српском народу није скривао ни у својим изјавама.

02. 06. 2024. у 11:40

Коментари (0)

КАКВА ОДЛУКА ОРГАНИЗАТОРА! Ево када Новак Ђоковић игра наредни меч на Ролан Гаросу