ПИСАО О ЉУБАВИ И РОДОЉУБЉУ: На данашњи дан рођен српски песник Алекса Шантић, ово је његова животна прича
НА данашњи дан 1868. у Мостару је рођен српски песник и академик Алекса Шантић. У свом родном граду је провео највећи део свог живота и песничког стваралаштва.

Фото: Википедиа
У почетку узори су му били српски писци Војислав Илић и Јован Јовановић Змај, а касније је изградио сопствени песнички израз карактеристичан по елегичним мотивима и родољубивим темама.
Написао је и објавио око 800 песама, а неке од њих које се могу сврстати у антологијске су "О класје моје", "Моја отаџбина", "Вече на шкољу", "Емина". Писао је и драмске текстове и преводио дела са немачког и чешког.
Шантић је рођен у Мостару, где је провео већину живота. Отац му је умро у раном детињству, па је живео у породици стрица Миха званог Аџа. Имао је два брата - Јефтана и Јакова, као и сестру Персу, док му је друга сестра – Зорица, умрла још као беба.
Пошто је живео у трговачкој породици, укућани нису имали довољно разумевања за његов таленат. Завршио је трговачку школу у Трсту и Љубљани, а потом се 1883. године вратио у Мостар.
Почетком 1887. године постао је сарадник Голуба, затим часописа Босанска вила, те Нове Зете, Јавора, Отаџбине. Наредне године основао је Српско певачко друштво "Гусле", а потом је изабран за првог потпредседника мостарског пододбора "Просвете". Припадао је мостарском кругу књижевника окупљеном око листа Зора, који је покренуо са Јованом Дучићем и Светозаром Ћоровићем. У Првом светском рату аустроугарске власти су га хапсиле.
Своју највећу пјесничку зрелост Шантић је достигао између 1905. и 1910. године када су и настале његове најлепше песме. Шантићева поезија је пуна снажних емоција, љубавне туге, али и бола и пркоса за социјално и национално обесправљен народ коме је и сам припадао. Његова муза је на размеђу љубави и родољубља, идеалне драге и напаћеног народа.
Родољубива поезија је поезија родне груде и домаћег огњишта "Моја отаџбина", а у неким од својих најпотреснијих песама Шантић пева о патњи оних који заувек напуштају домовину и одлазе у туђи свет "Остајте овде", "Хлеб".
Љубавна поезија мостарског песника развила се под јаким утицајем севдалинке. Амбијент његових љубавних песама је амбијент баште, бехара, хамама, шедрвана…, а девојке које се појављају у његовим стиховима су скривене лепоте, окићене ђерданима. Таква је песма "Емина", а дух те нумере је толико погођен да је песма ушла у народ и пева се као севдалинка.
Изабран је за дописног члана Српске краљевске академије 3. фебруара 1914. Умро је пре скоро једно века од туберкулозе у Мостару 2. фебруара 1924. године.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО: СПАСОВДАНСКА ЛИТИЈА: Помен жртвама насиља
Препоручујемо

ТУМАЧЕЊЕ ДЕЛА МИХАИЛА МИЛУНОВИЋА ИЗЛОЖЕНИХ У "ХАОСУ": Стручно вођење кроз "Немире"
23. 05. 2023. у 18:36

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)