ОБОГАТИО УМЕТНОСТ И СРБА И ХРВАТА: Објављена књига о готово заборављеном уметнику Миленку Д.Ђурићу (ФОТО)
У ЛЕКСИКОГРАФСКОМ заводу Хрватске, ликовном уметнику Миленку Д. Ђурићу (Земун, 1894 - Загреб, 1945) посвећена је подужа биографија у којој недостају само два податка - да је био српског порекла и да његова смрт у Загребу 1945. године, у злокобном времену НДХ, до данас није расветљена.

Фото Из књиге "Екслибриси Миленка Д. Ђурића"
И док се у данашњој Хрватској препознаје суптилно својатање Ђурићевих уметничких постигнућа, у нашем сећању овај велики познавалац руске, византијске и српске иконографије екслибриса (мале графике), био је под вишедеценијским слојем патине заборава. Наду да овај уметник ипак није препуштен потпуном забораву, пружа недавно објављена књига Душана Салатића и Олгице Стефановић "Екслибриси Миленка Д. Ђурића" (едиција Екслибрис друштва Војводине у Новом Саду и Српског културног друштва "Просвјета" у Загребу).
Напомиње Салатић, иначе дугогодишњи председник Екслибрис друштва Војводине, да публикација о Ђурићу садржи 108 илустрација, од којих су 45 уметникови екслибриси (листићи са именом власника књиге) а већина није до сада репродукована, као и насловне странице каталога и новинских чланака које је објављивао, новинских текстова о њему, као и друга значајна документа о његовом животу и стваралаштву.

Фото Из књиге "Екслибриси Миленка Д. Ђурића"
У Загребу је Ђурић 1919. године основао прво графичко Удружење у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца под називом "Колегиј југословенских умјетника графичара". На његово залагање као потпредседника Удружења, 1929. године уприличена је прва изложба екслибриса на овим просторима. На изложби, у загребачком Хрватском народном музеју, стотину уметника, домаћих и уметника из Чешке, Пољске и Бугарске, изложило је 400 радова.
Ђурић је уређивао неколико значајних часописа из области графике, учествовао на светским изложбама графике, био цењен, поштован и хваљен од страних и домаћих ликовних критичара... У Италији, где је често гостовао на изложбама између двадесетих и четрдесетих година прошлог столећа, важио је за нашег најцењенијег сликара и графичара те је 1926. награђен Златном медаљом за аквареле и графике. Једну слику откупио је италијански краљ Виторио Емануеле.
Био је и велики познавалац руске, византијске и српске иконографије. Године 1931. проучавао је зидно сликарство обилазећи српске средњовековне манастире. Копије из ових велелепних задужбина изложио је у свом стану на другом спрату Гундулићеве улице број 18 у Загребу, а поставку је насловио "Стална изложба икона и слика".

Фото Из књиге "Екслибриси Миленка Д. Ђурића"
За Православну капелу Мушке гимназије у Загребу израдио је зидну слику "Опленац" на којој су приказани краљ Петар Први Ослободилац и краљ Александар Први Ујединитељ. После дугогодишњег рада и богатог искуства, Ђурић је објавио књигу "Сликарске технике у црквеној уметности: казеин, темпера, фреско-секо, фреско, конзервирање и скидање фресака, о чувању зидних сликарија (Загреб 1936)".
Поред овог приручника, Ђурић је аутор и неколико значајних монографских публикација и стручних и научних студија о техници бакрописа и бакрописцима, између осталих о Захарију Орфелину. Објављивао је своје ликовне критике у многобројним страним и домаћим часописима.
Овај уметник - визионар учествовао је и на Шестој југословенској изложби у Галерији Матице српске 1927. године. Из тог времена је његова преписка са Светозаром Марићем, директором Мушке гимназије у Новом Саду. После изложбе, Ђурић је новчано наградио два најбоља ђака - цртача новосадске Мушке гимназије.
Медаковићево запажање
О ЂУРИЋЕВОМ доприносу уметности писао је и академик Дејан Медаковић, наводећи да је "на особен начин, уметнички живот Загреба обогатио као сликар и графичар".
- Био је велики поборник старе графике. Од 1924. године у "Југославенској њиви" и осјечкој "Стражи" излазили су његови радови посвећени графичком делу Христофора Жефаровића и Захарија Орфелина. Први се, после Манојла Грбића, занимао и за уметничке и стилске одлике ове иконописачке школе, чије је стварање било под утицајем јужноруског декоративног барока - писао је Медаковић.
Своје цртачке способности, радознао дух и свестрана интересовања, Ђурић је маестрално показао још 1924. године када је боравећи у Београду на конференцији Мале антанте (9-12. јануар) израдио 45 портрета југословенских и страних новинара, као и неколико значајних политичара тог доба.
Ђурић, ђак прашких професора уметности, поред дрвореза по којима је постао светски познат, бакрописа, литографија и уља на платну, истакао се и циклусима акварела "Стари Загреб", "Старо Сарајево", "Косовски бој"...

Фото Из књиге "Екслибриси Миленка Д. Ђурића"
После Првог светског рата када је наша новооснована држава новчанице штампала у Паризу и Прагу једну новчаницу, уз Ђорђа Андрејевића Куна, Васу Поморишца, Пају Јовановића и друге уметнике, дизајнирао је и Миленко Д. Ђурић.
- Живео је и радио у Загребу, где су га у јануару 1945. године, убиле усташе Независне Државе Хрватске, а његова смрт никада није потпуно разјашњена. Попут Саве Шумановића, није био само велики сликар, него и својеврстан сведок српског страдања - каже Салатић.
Препоручујемо

„СВАДБЕНА ЗВОНА“ У БЕОГРАДУ И НОВОМ САДУ: Две премијере једне комедије (ФОТО)
23. 01. 2024. у 21:03

ДЕБИТАНСКИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ: Седам дугометражних остварења на ДОК #6 фестивалу
23. 01. 2024. у 14:24

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)