КЊИЖЕВНА КРИТИКА: Животи на прекретници
РОМАН "Разговор с јавором" (Дом културе Студентски град 2023) професора емеритуса Универзитета у Београду, истакнутог преводиоца и писца Драгана Стојановића извесно наставља низ његових запажених и награђиваних књига, а заокружује трилогију коју чине још и "Ћерка шпанског борца" (2018) и "Тамна пучина" (2020).

Фото: Приватна архива
Као и у претходним романима, и у овом су у фокусу судбине појединаца, (не)обичних људи и породица затечених увек у вихору сложених историјских околности. Зато се у њима јунаци баве питањима зла, слободе, савести, младости која је "увек некако лепа", љубави и смрти, усамљености као предуслову стварања, судбином победника и губитника, као и чињеницом да након страшних историјских удеса "свет и даље постоји, чак и цвеће поново цвета".
Времешни приповедач, усамљеник Ђорђе Свилар, који најчешће уопште не излази из своје собе, разговара с јавором. У недоумици је да ли да "препипа" свој целокупни живот. Зна да људи углавном нису вољни да чине тако нешто. Није ни он, али једна необична, у потпуности неочекивана посета, која је заправо оквир приче, подстиче га на то.
Он, попут суматраисте, воли дрвеће, загледан је у небо и свестан је "да све утиче на све".
Оно што му је близу није му и блиско, оно што припада даљинама, извесно је привлачније, али - како каже Црњански у "Објашњењу Суматре" ништа се не може задржати. Како та стара и важна истина ради, видимо у животима јунака овог романа који су често на прекретници. Она се потврђује не само оним што нам је Црњански даривао у стиховима и у прози, то показују и значајни догађаји који су у историји света такође значили прекретницу, на пример, Курска и Стаљинградска битка, како то види приповедач. Осим те врсте паралелизама, у овом роману који је истовремено и роман о уметнику, он концентрично, потпуно мотивисано, шири причу и на читаву историју културе на примере из живота и дела великана књижевности и сликарства.
Роман "Разговор с јавором" такође је и својеврсна историја жене и женског из перспективе уметника. Подстицај за приповедање о томе јесте однос Анрија Матиса и Лидије Делекторске. Који је тренутак када она њему престаје да буде модел, а постаје поуздана спиритуална водиља до суштине уметности и љубави? Време након тога сведочи о неминовности одлазака оних који су вољени и бола оних који су остали. Но, утеха су "трешње у Кини", нарочито за кратких ноћи, "кад су бдења кратка и румен брзо стиже".
Утеха јесте љубав која се догодила ван света.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)