"ДНК СТАР 500 ГОДИНА, АКО ЈЕ ОЧУВАН, ДАЈЕ НЕВЕРОВАТАН РЕЗУЛТАТ": Доктор Кецкаревић објаснио шта је кључно у случају Ане Волш
ВЕЛИКУ буру протеклих дана на друштвеним мрежама подигла је 21-годишња девојка из Немачке која тражи ДНК анализу тврдећи да је она Медлин Мекен која је киднапована 2007. године, а која се и даље води као нестала.

Фото: Инстаграм
Ова Немица сада тражи помоћ на социјалним мрежама, а на Инстаграму је прати више од 190.000 људи.
А како се путем ДНК утврђује идентитет, да ли је поклапање ДНК профила недвосмислен доказ да биолошки материјал потиче од исте особе, шта све може да се сазна и како се ДНК користи на суду?
На ова питања одговоре је дао форензички генетичар и молекуларни биолог на Биолошком факултету у Београду др Душан Кецкаревић.
Наука је ту да на брз начин одговори да ли неко јесте, или није нечији потомак, започиње разговор Кецкаревић.
- Сви имамо јединствене карактеристике у нашем ДНК материјалу, а креиран је тако што наслеђујемо половину од оца и половину од мајке, што може потврдити да ли је ова девојчица та иста нестала пре 20 година - рекао је др Кецкаревић.
Такође је испричао да ли је то сигуран показатељ.
- Не можете анализирати читаву ДНК, јер је то прескупо. Вероватноћа која се добије је таква да је скоро па сто одсто. То је чисто неки рачун. ДНК анализа је апсолутно сигурна. Постоје случајеви ДНК једнојајчаних близанаца, где су и њихови ДНК различити, након раздвајања - рекао је.

Фото: Прнтскрин/ Курир ТВ
Истакао је у којим се ситуацијама најчешће ради ДНК анализа.
- Обично је то у питању форензика и утврђивање за потребе истраживања полиције и у судско-кривичним поступцима, као један од доказа на који се ослањају пресуде, као и за утврђивање спорног очинства - рекао је и додао:
- "Пост мортум" узорци утврђују да ли материјал потиче од детета које је преминуло након порођаја, или током порођаја, или је дете нестало и украдено и на тај начин родитељи могу утврдити да ли је дете заиста преминуло, или је украдено - рекао је.
Према излагању Кецкаревића, технологије су пресудне у ДНК анализи, која може одговорити на сва питања када треба идентификовати присуство неке особе у одређеној просторији.
- Чак и ако не видите да се нешто десило и то је траг. Морате претпоставити на више начина како је нешто могло да се деси. Што је мање трагова на месту злочина - то више хипотеза морате имате. Што је мање доказа то је више хипотеза. По новинским чланцима има трагова који упућују на злочинце, а што се тиче Ане Волш прича се о траговима крви, нисам прочитао о резултатима анализа, али ако се ради о њеној крви то је даље знак њиховим органима за нешто - рекао је.
Релевантни докази морају постојати за сам чин убиства.
- Морате реално објаснити зашто трагови недостају. А не хипотезом. У том смислу што боља истрага, што више прикупљеног материјала - то је информација тачнија - казао је.
Испричао је да старост узорка није битна, када је у питању његова поузданост.
- Све зависи од чувања ДНК. 500 година стара кост даје невероватан резултат, а некада узорак од јуче не да никакав узорак јер је лоше складиштена - рекао је др Кецкаревић.
(Курир)

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)