УКИНУТА ПРЕСУДА КЕЦМАНОВИЋИМА: Миљана ослобођена за држање мета, за остале оптужбе поново се суди
АПЕЛАЦИОНИ суд у Београду усвојио је жалбе бранилаца и укинуо осуђујућу пресуду Миљани и Владимиру Кецмановићу за занемаривање малолетног детета, а Владимиру и за тешко дело против опште сигурности. Предмет ће у том делу бити враћен Вишем суду у Београду на поновно суђење.
Фото: З. Јовановић/приватна архива
Њима се судило након што је њихов тада тринаестогодишњи син Коста починио масакр у својој школи "Владислав Рибникар" 3. маја 2023. године убивши десет особа, а шесторо ранивши. Он је узео очева два пиштоља и метке из кофера за пренос оружја и муниције и починио злочин, а родитељима се судило за занемаривање детета, а оцу и за тешко дело против опште сигурности .
Апелација је Владимиру Кецмановићу продужила и притвор, који ће трајати до даље одлуке првостепеног суда.
Већином гласова судско веће је потврдило првостепену пресуду у ослобађајућем делу у односу на Миљану Кецмановић, којом је ослобођена оптужбе за недозвољено држање метака, јер је на чаури нађеној у учионици откривен њен ДНК траг. Суд је закључио да нема доказа да је починила то кривично дело.
За Немању Маринковића, инструктора у стрељани, где је Коста учио да пуца, Апелација је усвајањем жалбе бранилаца преиначила првостепену пресуду само у делу одлуке о кривичној санкцији, тако што је Маринковића осудила на годину дана кућног затвора и да на име судског паушала плати износ од 20.000,00 динара.
Суд је навео да је у осуђујућем делу пресуде Кецмановићаима начињена битна повреда одредаба кривичног поступка, јер су разлози пресуде нејасни и противречни изреци пресуде.
- У поновном поступку, првостепени суд ће отклонити недостатке на које је указано овим решењем, правилно применити релевантне процесне одредбе и на поуздан и јасан начин утврдити све одлучне чињенице, које су битне за утврђивање чињеничног стања, те ће брижљивом оценом сваког од изведених доказа понаособ и свих доказа скупа у њиховој повезаности, оценити постојање или непостојање сваког од елемената бића кривичних дела. За своје ставове суд ће дати јасне и недвосмислене разлоге. Тек након што поступи по примедбама из овог решења, а узимајући у обзир и оне жалбене наводе бранилаца окривљених Владимира Кецмановића и Миљане Кецмановић на које у овом решењу није посебно указано, првостепени суд ће бити у могућности да донесе закониту, правилну и јасно образложену одлуку - наведено је у образложењу Апелационог суда.
Апелациони суд је према окривљеном Владимиру Кецмановићу продужио притвор, јер како наводе и даље стоје разлози због којих је притвор према првобитно одређен, а касније и продужен.
- Постојање основане сумње да је окривљени у дужем временском периоду обучавао свог малолетног сина од 13 година да рукује ватреним оружјем, муницијом и гађа у мете и да истовремено у стану у ком живи са малолетним сином није савесно чувао ватрено оружје и муницију на начин да не дође у посед неовлашћеног лица, његовог малолетног сина и да не угрози безбедност људи и објеката, услед чега је његов малолетни син у њиховом стану лако дошао у посед ватреног оружја, и то два пиштоља велике количине припадајућих оквира и муниције и понео их са собом у основну школу коју је похађао, у којој је пуцањем из тог ватреног оружја захваљујући претходној обуци у руковању и гађању из ватреног оружја лишио живота десет лица и тешко телесно повредио шест лица, у склопу чињенице да је у стану окривљеног пронађено више комада оружја - три ваздушне пушке и два пиштоља, као и велика количина муниције калибра 22 LR и 9х19 mm и велика количина муниције за ваздушно оружје. По оцени овог већа то представља особите околности које указују да ће окрвиљени у кратком временском периоду поновити кривично дело, услед чега је његово даље задржавање у притвору још увек нужно. Овај суд налази да су начин изврешења и тежина последица кривичног дела довела до узнемирења јавности, које може угрозити несметано и правично вођење кривичног поступка - објашњава Апелациони суд.
Они кажу и да су оцењујући жалбене наводе браниоца окривљеног Немање Маринковића, чињенично стање у погледу свих битних елемената кривичног дела давање лажног исказа, правилно је и потпуно утврђено, а квалификацијом противправне делатности Маринковића Кривични закон је правилно примењен, о чему је првостепени суд дао јасне и довољне разлоге.
Међутим основано се у жалби истиче да првостепени суд приликом одмеравања казне Маринковићу, није адекватан значај дао олакшавајућим околностима на страни окривљеног.
- И поред тога што је правилно као олакшавајуће околности ценио његово коректно понашање током доказног поступка и чињеница да је реч о неосуђиваном лицу, те да није нашао отежавајуће околности, није у правој мери сагледао утврђене олакшавајуће околности нити је имао у виду да је отац малолетног детета и његово здравствено стање. Стога је Апелациони суд уважио у том делу жалбе његових бранилаца и осудио га на казну затвора у трајању од једне године. По оцени већа Апелационог суда у Београду, с обзиром на личност учиниоца, његов ранији живот, његово држање после учињеног дела и степен кривице, може се очекивати да ће се сврха кажњавања остварити и тако што ће изречену казну осуђени издржавати у просторијама у којима станује - наводи Апелациони суд.
Препоручујемо
ОПЉАЧКАО ТАКСИСТУ: Краљевачка полиција ухапсила разбојника
21. 11. 2025. у 15:57
ОСУЂЕН ДРАГАН БЈЕЛОГРЛИЋ: Ево какву је казну добио за напад на Гагу Антонијевића у Нишу
21. 11. 2025. у 14:31
ТРАМПОВ ПЛАН САДРЖИ ДО САДА НЕВИЂЕНО ОБЕЋАЊЕ: "Велика победа за Зеленског и дугорочну безбедност Украјине"
МИРОВНИ план председника САД-а Доналда Трампа за Украјину садржи модел безбедносних гаранција налик члану 5 НАТО-а, што би обавезало САД и европске савезнике да напад на Украјину третирају као напад на целу „трансатлантску заједницу“, према нацрту који је објавио Axios.
21. 11. 2025. у 07:56
НАЈВЕЋА СИЛА ЕВРОПЕ РЕАГОВАЛА НА ТРАМПОВ ПЛАН: "У принципу подржавамо"
НЕМАЧКА влада саопштила је да "у принципу" подржава план Сједињених Америчких Држава за окончање рата у Украјини, али да остаје посвећена заштити украјинског суверенитета и обезбеђивању безбедносних гаранција за земљу.
21. 11. 2025. у 12:37
СВЕШТЕНИК ШОКИРАО ХРВАТСКУ: Иза олтара скривао мрачну тајну
У МАЛОМ месту крај Бенковца у Хрватској жупљане је најпре шокирало привођење жупника, а онда и неправомоћна пресуда за више казнених дела из домене дечје порнографије и сексуалног искоришћавања малолетника.
21. 11. 2025. у 13:24
Коментари (0)