ОСТАВЕ ТРАГ, АЛИ ДРУГИ ЗА ЊИХ РОБИЈАЈУ: Истрага у Хрватској против наводних сарадника Дарка Шарића и старих знанаца српске полиције

З. УСКОКОВИЋ

23. 08. 2022. у 09:30

У ИСТРАЗИ, која се у Хрватској води против организоване криминалне групе, осумњичене за кријумчарење кокаина, али и убиство Милана Миловца у Еквадору, помињу се и стари знанци српске, али и полиције региона - Арса Шарић, Борис Лабан и Љубиша Линдо звани Чомбе.

ОСТАВЕ ТРАГ, АЛИ ДРУГИ ЗА ЊИХ РОБИЈАЈУ: Истрага у Хрватској против наводних сарадника Дарка Шарића и старих знанаца српске полиције

Илустрација, Фото Танјуг/АП

У Србији се води поступак против наводних вођа ове групе, на чијем челу су, према тврдњама Тужилаштва за организовани криминал (ТОК) - Дарко Шарић, али и његов адвокат Дејан Лазаревић.

Као вођа овог "хрватског" огранка именован је Петар Ћосић, који се са Мануелом Вулићем терети да је по налогу Дарка Шарића организовао убиство Миловца. Иначе, у списима хрватског Државног одвјетништва, наводи се да је Миловац био истакнути члан групе, који је бринуо о набавци и пребацивању вредних товара наркотика из Јужне Америке у Западну Европу.

И док је јавност још у априлу, када је ухапшен Шарић, имала сазнања о Ћосићу званом Шарац, Вулићу и још неким држављанима Хрватске, сада се први пут појављују имена Арсе Шарића, Бориса Лабана и Љубише Линда.

- Највећи део доказног материјала добијен је посредством међународне правне помоћи - наводи наш саговорник близак истрази. - Реч је о комуникацији са заштићене апликације "Скај". Мноштво трагова су чланови ове организоване криминалне групе оставили, сматрајући да никада неће бити откривени.

Љубиша Линдо, Фото "Независне"

Поред организације и убиства свог члана Миловца, важан сегмент истраге, која се паралелно води у Србији и Хрватској, јесте кријумчарење великих количина кокаина прекооканским бродовима, почев од новембра 2019. до априла ове године. Шверц и активности ове групе су се, према списима тужилаштва, одвијали на територији Хрватске, Белгије, Шпаније, Немачке, Босне и Херцеговине, Колумбије, Еквадора и Грчке.

У овој екипи, поред већ добро познатих имена, посебно "боде" очи име Љубише Линда званог Чомбе. Он се спорадично појављивао у нашим, српским медијима, и то углавном када је полиција пресецала велике кријумчарске канале са наркотицима.

Пре овога, о њему се писало 2019, када је ухапшен у Београду у великој акцији полиције.

Борис Лабан, Фото "Крик"

Врло брзо је пуштен јер код њега тада није пронађено ништа. Он се, иначе, 2003. године појављивао као сарадник др Милана Зарубице, са којим је био оптужен да је организатор највеће фабрике за производњу синтетичких дрога у Европи. Полиција је приликом претреса локација у Старој Пазови и Шимановцима пронашла лабораторије и супстанце, као и готов екстази, чија је вредност тада процењена на 50 милиона евра.

Тада је ухапшено 30 особа. Линдо је осуђен на пет година затвора, али је две године одлежао у притвору, из којег је пуштен марта 2005. Од тада је био у бекству све до 2013, када су му лисице стављене на граничном прелазу Градина. Сумњало се да је покушао да из Србије пребегне у Бугарску. Медији су тада објавили да је члан групе Милана Зарубице ухапшен са фалсификованим пасошом и одмах је спроведен на издржавање казне у тадашњи Окружни затвор у Београду.

Милан Миловац, Фото Приватна архива

Његово име је и у "Белој књизи" МУП Србије о организованим криминалним групама и појединцима, где је наведено да тргује дрогом, због чега је неколико пута хапшен, али да је успевао да избегне одговорност. Стоји и да је склон насилничком понашању и употреби оружја: - Бави се трговином опојним дрогама, које најчешће набавља у Турској и Бугарској, одакле организује транспорт до Београда. Неколико пута је био хапшен са већим количинама хероина и кокаина, али је избегао одговорност. Кривичну одговорност избегава тако што врши притисак на сведоке и проналази уживаоце дроге који преузимају одговорност на себе.

Истрага почела још 2005. због дроге у гаражи

Дарко Шарић je, због сумње да је умешан у трговину дрогом, био под надзором домаћих обавештајних служби још од 2005. године. Полиција је 2007. у аутомобилу паркираном у гаражи на Новом Београду пронашла 20 килограма хероина и ухапсила тада четири особе, међу којима је био и црногорски држављанин Арса Шарић. Власници гараже били су његови рођаци - браћа Дарко и Душко Шарић. Против браће тада није покренута истрага, али су обојица позвани да сведоче. Душко је тада објаснио да је рођаку Арси дао кључеве од гараже како би бринуо о његовом аутомобилу.

- Када сам сазнао да је у мојој гаражи пронађено возило у којем је било 20 килограма хероина, био сам у шоку и није ми јасно зашто су баш у моју гаражу довезли то возило са дрогом - чудио се пред судом Душко Шарић, а судији је објаснио и да његов брат Дарко није могао да дође да сведочи јер је био на пословном путу у Француској.

Неколико година касније, у акцији "Балкански ратник" Дарко и Арса Шарић означени су као људи који се баве трговином кокаином "на велико", и да више није реч о килограмима, већ тонама дроге. Поред њих, на оптужници због "Балканског ратника" је и Борис Лабан, чије је име истакнуто и сада у хрватском делу истраге.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду