ПРИВРЕДА РАСТЕ ДО ЧЕТИРИ ОДСТО: Економисти окупљени око ФРЕН поздрављају државну помоћ економији

С. Б.

24. 03. 2021. у 09:23

НОВИ антикризни пакет помоћи привреди и грађанима јавне расходе ће повећати за око милијарду евра.

ПРИВРЕДА РАСТЕ ДО ЧЕТИРИ ОДСТО: Економисти окупљени око ФРЕН поздрављају државну помоћ економији

Архива

Мањак у буџету, уместо планирана три одсто, на крају године би могао да порасте на пет или шест одсто бруто домаћег производа. Стручњаци окупљени око Фондације за развој економске науке поручују да би било оправдано и фискално одговорно да се уместо наставка неселективних програма нове мере усмере само на грађане и предузећа која су снажно погођена пандемијом.

Аутори "Кварталног монитора" процењују да ће у 2021. јавни дуг наставити да расте тако да ће се приближити 30 милијарди евра. То је око 60 одсто БДП, јер очекују да ће привреда истовремено порасти за три до четири одсто. Имајући у виду ниво развијености земље и услове задуживања, поручују, требало би радити на смањењу дуга на испод 50 одсто БДП.

- Прогнозе за ову годину су неизвесне, јер постоје ризици колико ће пандемија трајати и није извесно колико ће се брзо опорављати економије - објашњава Милојко Арсић, уредник "Кварталног монитора". - Очекујемо опоравак спољне трговине, али ће расти спољни дефицит као последица раста домаће тражње и чињенице да ће се неке цене на светском тржишту вратити на нормалу. Директне стране инвестиције очекујемо да ће бити мање него лане, јер смо прошле године имали велики прилив од продаје Комерцијалне банке. Зато је јавни дуг порастао мање него дефицит.

У Србију је лане стигло 2,9 милијарди евра директних инвестиција, што је нешто мање него ранијих година. Истовремено су у свету инвестиције смањене за око 40 одсто. Ове године, међутим, неће бити великих прилива па ћемо се и ми суочити са нешто већим падом страних улагања.

- Пакет економских мера је економски оправдан и толики је да у кратком року неће направити фискалну нестабилност - додаје Арсић. - Период ниских каматних стопа ће се ускоро завршити и веће камате могу да повећају трошкове задуживање. Слабост овог пакета је што су мере неселективне. Исти ефекти су могући са мање новца, да је помоћ омогућена онима који су најпогођенији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања

МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).

10. 01. 2026. у 15:08

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда

ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.

10. 01. 2026. у 06:30

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача

НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.

10. 01. 2026. у 15:43

Коментари (0)

АЦА ЛУКАС: Покушали су да ме убију на Јахорини - огласила се полиција