ПОЗАЈМИЦА БИЛО 10 ОДСТО ВИШЕ: Народна банка Србије објавила извештај о кредитној активности у 2020.
ДОМАЋА кредитна активност је прошле године, трећу годину заредом, остварила готово двоцифрен раст и износила 9,9 одсто, што је међу најбољим резултатима у региону. Посматрано на нивоу године, стање кредита повећано је код свих делатности, а највише у сектору некретнина, саобраћају и грађевинарству.
Архива
Ово је податак из извештаја Народне банке Србије о трендовима у кредитној активности у четвртом тромесечју прошле године. Велики раст кредита се објашњава као резултат одличне реализације почетком године, ублажавања монетарне политике НБС, омогућеног застоја у отплати позајмица и одобравања зајма из гарантне шеме.
Укупни пласмани банака су у 2020. повећани за 10,7 одсто, чему је поред раста кредитне активности допринело и улагање банака у динарске корпоративне обвезнице у другој половини године.
- Кредити привреди на нивоу године повећани су за 114,4 милијарде динара, док су посматрано само на нивоу четвртог тромесечја, смањени за 6,7 милијарди - пише у извештају. - Током четвртог тромесечја пословне банке су из гарантне шеме одобриле 333,3 милиона евра микропредузећима, малим и средњим предузећима и предузетницима, чиме се износ укупно реализованих кредита током 2020. приближио цифри од милијарду и по евра.
Према подацима из извештаја, кредити становништву су током четвртог тромесечја повећани за 7,8 милијарди динара, чиме је њихов раст лане достигао 127 милијарди динара. Порасту су највише допринели готовински и стамбени кредити, а више него раније повећано је кредитирање предузетника захваљујући позајмицама у оквиру гарантне шеме.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?
ФИЛИП Томовић имао је 17 година када је његов живот трагично прекинут, а случај његове смрти годинама касније остао је један од најпотреснијих догађаја који се повезује са причама о деловању сатанистичких и окултних група у Србији.
09. 07. 2026. у 13:29
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)
ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.
08. 07. 2026. у 17:19
Коментари (0)