ГДЕ ОВОГ ЛЕТА НА МОРЕ? Турци ће укинути ПЦР, Бугарска има две опције, а за Грчку је извесно само једно (ФОТО)
МНОГИ су празнични продужени викенд искористили за боравак у планинским центрима, али док ових дана уживају на снегу, већ праве планове и за летњу сезону и одлазак на море.
Фото: ЕПА
Ипак, стоји и даље велики знак питања пред дестинацијама на којима ће српски туристи овог лета моћи да се сунчају.
Разговори се воде са земљама у које наши људи најчешће путују, размењују се информације, али још увек нема прецизно дефинисаних услова под којима ће српски грађани ове сезоне моћи да путују у иностранство.
- Нема неког великог помака. Прича се са Грцима, који су посебно важни као земља где наши људи летују у највећем броју, а усаглашава се и сертификат о вакцинацији на нивоу ЕУ и тај документ би требало обострано да прихвате и Србија и Грчка. Затим, усаглашава се алтернатива, односно услови путовања за оне који нису вакцинисани, и ти разговори иду у добром правцу, али тешко да ћемо имати било какве детаље пре друге половине марта - каже директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (YУТА) Александар Сеничић.
Ипак, он истиче да је "скоро па извесно да ће граница бити отворена", што је пре свега жеља Грка, који не могу да издрже да не раде и ове сезоне.
Фото М. Анђела
- Сада је важно да добијемо и мишљење нашег кризног штаба шта ће се дешавати са нашим људима када се буду враћали у земљу, какав ће бити протокол, као и да се крене у договор са осталим земљама. Са Италијом и Шпанијом ће бити тешко, јер су ове земље практично затворене до маја и не очекујем да ћемо успети било шта да урадимо за ово лето - оцењује Сеничић.
Што се тиче других земаља, каже да ће Турци, као и прошле године, укинути ПЦР тест на почетку сезоне и обављаће тестирање на аеродрому по случајном узорку. Како истиче Сеничић, они не желе да мењају ове алтернативе, али се још увек нису одредили према вакцини.
- Када је реч о суседним земљама, мислим да Босна и Херцеговина, Албанија и Северна Македонија не би требало да буду проблем. Бугарска нам је још увек непознаница, код њих за сада функционише ПЦР тест, али има назнака да би могао и да буде укинут у марту или априлу, пред почетак летње сезоне - наводи он.
Б. Дабић
Сеничић напомиње да из Црне Горе долазе уверавања да неће уводити никакве рестрикције, док ће се Хрватска понашати у складу са одлуком ЕУ.
- Прошле године су наши туристи могли на хрватском приморје уз обавезан ПЦР тест - подсећа.
Од неких даљих дестинација, из Египта такође најављују да неће мењати услове и да ће и даље бити довољан ПЦР тест, док још није познат став Египта када је реч о вакцинама.
Фото:
(Блиц бизнис)
МИР ВЕЋ У МАРТУ, УКРАЈИНА ИДЕ НА ИЗБОРЕ И РЕФЕРЕНДУМ? Ројтерс ексклузивно објавио детаље мировног споразума, али једна ствар кочи све
АМЕРИЧКИ и украјински преговарачи разговарали су о амбициозном циљу да Русија и Украјина постигну мировни споразум до марта, иако је тај рок вероватно нереалан због недостатка договора о кључном питању територије, према речима три извора упозната са разговорима, ексклузивно је објавио Ројтерс.
06. 02. 2026. у 22:55
"ПРИШТИНСКА АДМИНИСТРАЦИЈА УБРЗАНО ЧИСТИ ПОКРАЈИНУ ОД СРБА" Хитно се огласило руско Министарство спољних послова - "То је лицемерно!"
КОРИСТЕЋИ успех на недавним парлементарним изборима, приштинска администрација форсира чишћење покрајине од српског становништва, саопштено је из Министарства спољних послова Русије.
04. 02. 2026. у 13:32
АМЕРИКАНКА ИЗ "ЛЕПИХ СЕЛА": "Срби су били светски непријатељи број један, зликовци - али не и за мене"
ФИЛМ "Лепа села лепо горе" Срђана Драгојевића важи за једно од најбољих и највољенијих остварења наше кинематографије.
04. 02. 2026. у 10:52
Коментари (3)