ЕУ ТРАЖИ ОД СРБИЈЕ ДА ОГРАНИЧИ СУБВЕНИЦИЈЕ СЕКТОРУ УГЉА Европска Енергетска заједница послала писмо
СЕКРЕТАРИЈАТ европске Енергетске заједнице (ЕЗ) позвао је власти држава чланица, међу којима је и Србија, да детаљно преиспитају, односно ограниче субвенције сектору угља.

Фото: Принтсцреен
Како је објављено на сајту ЕЗ, у писму свим националним властима које дају државну помоћ Секретаријат их упозорава на процену мера у погледу њихове компатибилности са правним тековинама ЕУ у овој области.
- Уговорне стране су се више пута обавезале да ће у потпуности применити и спроводити правне норме по питању ограничавања државне помоћи за термоелектране на угаљ, као што је наведено у закључцима Министарског савета од 17. децембра 2020. године – подсећа ЕЗ. – Према Уговору о енергетској заједници, уговорне стране морају осигурати забрану сваке субвенције која нарушава или прети да ће нарушити конкуренцију тако што ће фаворизовати одређена предузећа или енергетске изворе.
Државна помоћ, како упозоравају, може нарушити конкуренцију и утицати на прекограничну трговину енергијом, због чега је контрола помоћи коју додељује држава од кључне важности за успостављање регионалног енергетског тржишта.

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ТАЧНА ПУТАЊА: Како је Вучић летео у Москву "момком из Бразила" - занимљива ознака авиона "YU-SRB"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић стигао је данас у Москву где ће 9. маја присуствовати војној паради поводом Дана победе.
07. 05. 2025. у 17:04
Коментари (0)