ХОЋЕ ЛИ БИТИ ТРЕЋЕ ПАУЗЕ У ОТПЛАТИ: Све више се спекулише о потреби за још један мораторијумом

Б. Ца.

11. 12. 2020. у 14:55

ПОСЛЕДЊИХ дана се све више спекулише о још једном, трећем мораторијуму на отплату кредита.

ХОЋЕ ЛИ БИТИ ТРЕЋЕ ПАУЗЕ У ОТПЛАТИ: Све више се спекулише о потреби за још један мораторијумом

Фото Танјуг

Како се најновији талас епидемије одужио, све чешће се чују нагађања о новом застоју у отплати рата. У Народној банци Србије кажу да прате ситуацију у финансијском сектору и предузимају активности за ублажавање ефеката кризе изазване вирусом корона, али нити потврђују, нити демантују да ли ће бити нове станке.

- Истичемо да НБС континуирано и пажљиво прати ситуацију у финансијском сектору и наставља да предузима све потребне активности како би се одржало несметано функционисање домаћег финансијског система и привреде - рекли су нам из НБС.

Олакшице и нови зајмови

У НБС кажу, међу олакшицама за грађане су и репрограмирање обавеза, могућности рефинансирања или промене датума доспећа последње рате потрошачких, готовинских и осталих кредита, затим продужетак рока отплате стамбених кредита, олакшан приступ стамбеним кредитима.

Када је реч о дужницима из сектора привреде, НБС је деловала у успостављању гарантне шеме за помоћ привреди, као и подршке још повољнијем динарском финансирању кроз ту шему.

- Додатно, анализирају се ефекти свих до сада предузетих свеобухватних мера и с тим у вези истакли бисмо да одлука о евентуалном увођењу још једног мораторијума зависи од бројних фактора. Јавност ће, као што је то био случај и до сада, бити благовремено информисана о свим активностима НБС.

У појединим банкама се може чути да има назнака за очекивање и трећег мораторијума на отплату кредита, који не мора нужно бити исти као два претходна, али да се не може очекивати да његова примена почне пре почетка следеће године.

У НБС подсећају да је централна банка од наступања ванредне здравствене ситуације у земљи, у складу са својим надлежностима предузела бројне активности како би помогла грађанима, привреди и очувању стабилности финансијског система. Тако су дужницима банака и давалаца финансијског лизинга омогућена два мораторијума. То су мартовски у трајању од најмање три месеца и јулски који се односио на рате које су доспевале између 1. августа и 30. септембра, као и обавезе доспеле у јулу, које дужник није измирио. Први је искористило 91 одсто дужника, а други 82 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТ, СЛОВЕНАЦ И ИТАЛИЈАН ТУКЛИ СРПСКЕ ПОЛИЦАЈЦЕ: Ево ко су страни држављани ухапшени у насилним блокадерским протестима

ХРВАТ, СЛОВЕНАЦ И ИТАЛИЈАН ТУКЛИ СРПСКЕ ПОЛИЦАЈЦЕ: Ево ко су страни држављани ухапшени у насилним блокадерским протестима

МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је током синоћњих протеста повређено 75 полицајаца, а приведено 114 лица од којих 3 страна држављанина.

15. 08. 2025. у 12:21

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.

13. 08. 2025. у 11:24

ЦИФРА - БОЛИ ГЛАВА: Колику пензију прима Берчек? Сваког месеца на рачун му лежу ДВЕ СУМЕ

ЦИФРА - БОЛИ ГЛАВА: Колику пензију прима Берчек? Сваког месеца на рачун му лежу ДВЕ СУМЕ

МНОГИ кажу да је Александар Берчек један од највећих глумаца на овим просторима, а он је свој таленат доказивао идући из улоге у улогу, и изнова показујући чари свог глумачког умећа.

15. 08. 2025. у 13:20

Коментари (1)