ЈАСНИЈА ПРАВИЛА ЗА УПРАВНИКЕ: Припремају се измене Закона о становању, очекује се ефикасније одржавање зграда
НАКОН четири године од доношења Закона о становању и многобројних недоумица које су га пратиле, новоформирано Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре упустиће се укоштац да нађе прави баланс између станара и управљања стамбеним заједницама.
Закон треба да отклони нејасноће
Радна група, која ће се бавити изменама Закона, биће формирана до краја године, а почетак њеног рада очекује се у јануару, сазнају "Новости".
Досадашње преплитање права и обавеза станара и управника, као и надлежности органа управе, често је правило проблеме да се прописи са папира примене у пракси. Томе сведочи око 1.500 захтева грађана годишње за прецизирање одредби или поступање свих одговорних страна.
- Измене Закона ће омогућити још ефикасније управљање и одржавање зграда - наводе у Министарству. - Намера нам је да још боље упознамо грађане са њиховим правима и обавезама. Због тога ћемо радити на информисању јавности, што ће бити предмет нове Националне стамбене стратегије.
Изменама ће бити додатно појашњено питање инспекцијског надзора, које је често било спорно при решавању комшијских проблема. Досадашња пракса показала је да је било много тешкоћа у тумачењу прописа.
- Кроз четворогодишњу примену Закона указала се потреба за изменама и допунама делова који се односе на управљање и одржавање стамбених и пословних зграда у својини више особа, професионалног управљања стамбеним заједницама, као и коришћења у закуп на неодређено време станова у својини грађана, задужбина и фондација - кажу нам у Министарству.
Према речима надлежних, захваљујући закону грађани су постали свесни важности управљања својом имовином.
- Када је реч о односима на нивоу комшилука, негде су проблеми испливали на површину због повећања транспарентности целог система. У зградама у којима је и пре постојала добра пракса, где је преовладавала сарадња, Закон је само допринео ефикаснијем управљању - закључују у Министарству.
УКЉУЧЕНИ И ГРАЂАНИ
ИНИЦИЈАТИВА за измену Закона о становању потекла је од грађана и појединих удружења. Како наводе у Министарству, измене ће се заснивати на размени искустава у спровођењу прописа од стране органа управе, Привредне коморе, Удружења професионалних управника, па и представника других релевантних удружења.
Препоручујемо
Морган Стенли: АИ доноси још 22 милијарде долара профита за гејминг индустрију
22. 04. 2026. у 16:28
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо
УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.
20. 04. 2026. у 20:41
Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"
БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.
20. 04. 2026. у 20:04
"Потврђена идиоткиња!" Рус извређао Мелонијеву, Италија упутила протест: "Фашистички олош, издала бираче"
ИТАЛИЈА је упутила оштар протест Русији након увредљивих изјава руског ТВ водитеља на рачун премијерке Ђорђе Мелони, док јој је председник државе пружио подршку и осудио скандалозне коментаре.
22. 04. 2026. у 08:44
Коментари (1)