ШАНСА ЗА ВЕЋИ "МИНИ-ШЕНГЕН": Састанци у САД могли би значајно да утичу на економско повезивање региона
ИДЕЈА председника Александра Вучића о стварању "мини-шенгена" на Балкану подразумева западнобалканску верзију јединственог тржишта и требало би да омогући слободно кретање робе, људи, услуга и капитала.

Фото: В. Н.
После састанака у Вашингтону извесно је да ће се, осим Србије, Северне Македоније и Албаније, овој иницијативи придружити и Приштина.
"Мини-шенген" није политичка унија, нити "нова Југославија", већ идеја која би требало да омогући неометано уживање четири слободе житељима региона. Осим значаја који би мини-шенген имао за економију и запошљавање, младима би омогућио да олакшано путују и да у региону који карактеришу национализми, раде на разбијању стереотипа и предрасуда.
Вучићева идеја о јединственом тржишту има подршку САД и Немачке
Председник Србије је пројекат регионалног повезивања назвао "најбољим што се десило у региону у последњих тридесет година".
- Нема више рата и масакра, уместо тога нека врста Скандинавије за сиромашне. Можемо постати европска машина привредног раста.
ЦЕФТА ПЛУС ПЛУС
НОВА "економска унија", коју многи називају и "ЦЕФТА плус плус", подразумева и договор о уклањању граничних и царинских баријера и формирању јединствених граничних прелаза. Процене су и да би заједнички наступ региона према трећим тржиштима омогућио годишњи економски раст члановима "мини-шенгена" од минимум 7-8 одсто, а повећало би се и интересовање страних инвеститора за улагања.
На првом састанку у Новом Саду, у октобру 2019. председник Вучић и премијери Северне Македоније и Албаније Зоран Заев и Еди Рама договорили су принципе ове иницијативе. После месец дана уследио је нови састанак на Охриду, а затим још један, прошлог децембра у Тирани. Том састанку присуствовао је и црногорски председник Мило Ђукановић, али се ова земља није придружила "мини-шенгену".
Званичници Србије, Северне Македоније и Албаније у више наврата су рекли да су и Сарајево и Приштина добродошли да се прикључе "мини-шенгену", али лидери косовских Албанаца су овај позив упорно одбијали. Због тога је дошло и до захлађења односа између председника привремених институција у Приштини Хашима Тачија и албанског премијера Раме.
Најутицајнији светски играчи, попут САД и Немачке, подржали су идеју о снажнијем економском повезивању региона, на којој шеф српске државе већ годинама инсистира.
Препоручујемо

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (1)