СИГУРНА ХРАНА ЗА ЖИВОТИЊЕ: Министарство пољопривреде припрема нови закон

Маријана Спасенов

05. 08. 2025. у 14:54

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде започело је израду Нацрта закона о храни за животиње, који ће на системски начин уредити ову област, као и ускладити са правним тековинама Европске уније.

СИГУРНА ХРАНА ЗА ЖИВОТИЊЕ: Министарство пољопривреде припрема нови закон

Фото М. Лабудовић

Област хране за животиње сада је уређена у различитим прописима, што отежава ефикасан надзор и контролу на основу ризика. Нови закон ће , тврде надлежни, допринети унапређењу система контроле у свим фазама производње, прераде, стављања на тржиште и употребе хране за животиње, уз примену међународних стандарда.

-Циљ закона је да се осигура већа безбедност за животиње и људе, као и брже откривање потенцијалних ризика по здравље кроз функционалан систем узбуњивања- истичу у Министарству. - Закон ће прецизно дефинисати обавезе свих учесника у овом ланцу - од произвођача и увозника до дистрибутера и држаоца животиња - и прописати строге хигијенске стандарде. Посебан значај имаће успостављање система за праћење порекла и следљивости хране за животиње, као и уређивање области регистрације и одобравања објеката у којима се производи храна за животиње. Закон ће увести и правила о обележавању и рекламирању како би се избегла обмана потрошача.

Храна за животиње је кључна карика у ланцу безбедности хране за људе, а тржиште ове хране, посебно за кућне љубимце, бележи стални раст. Зато је овај закон важан не само за заштиту здравља људи и животиња, већ и за унапређење конкурентности и правне сигурности домаћих произвођача, као и за јачање поверења потрошача.

Истовремено, доношење овог закона представља важан корак у испуњавању обавеза Србије у процесу приступања ЕУ, конкретно у оквиру Поглавља 12 и Кластера 5 - Ресурси, пољопривреда и кохезија.

Министарство посебно истиче да нови закон неће повећати трошкове привреди, нити грађанима, јер су сви постојећи трошкови већ дефинисани у важећим прописима.

Из ресорног министарства позивају представнике институција, удружења, привреде и стручне јавности да се упознају са радном верзијом Нацрта закона и да најкасније до 19. августа 2025. године доставе своје предлоге и сугестије на адресу: hrana.zivotinje@minpolj.gov.rs.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.

04. 01. 2026. у 08:58

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије

У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.

03. 01. 2026. у 18:47

Коментари (0)

ИСПЛИВАЛА ФОТКА СА РОЂЕНДАНА ВЕСНЕ ЗМИЈАНАЦ: Насмејана и срећна - ево шта јој је Николија поручила