ПЕЛЕТАРИ ЧЕКАЈУ ФЕР КОНКУРЕНЦИЈУ: Примена правилника за чврста горива одложена за два месеца
ТАМАН кад су се домаћи произвођачи пелета, који се већ годинама суочавају са тешкоћама, понадали да ће ситуација на нашем тржишту да се побољша, и да ће ступањем на снагу прописа који стварају услове за фер конкуренцију и уводе строгу контролу квалитета овог енергента, стигао је хладан туш. Примена правилника за чврста горива, која је јуче требало да почне, одложена је из техничких разлога за два месеца, за 19. септембар, сазнају "Новости".

Фото Д. Миловановић
Проблем је што још није акредитован довољан број лабораторија које ће проверавати да ли производ испуњава строге нормативе који су прописани, а то је неопходно, јер морају да прегледају велику количину узорака.
Овај правилник треба да обезбеди да се у Србији продаје само најквалитетнији пелет по европским стандардима, што је изузетно важно и за потрошаче који тако добију јачу заштиту. Наши пелетари већ годинама траже усвајање тих прописа, јер су изложени нелојалној конкуренцији из иностранства која на наше тржиште пласира овај еколошки огрев сумњивог квалитета.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Младен Стојадиновић из Групације за обновљиве изворе енергије Привредне коморе Србије (ПКС) каже да није одложена само примена овог акта, већ и Правилника о следљивости сировине.
- Требало је пре месец дана да почне да се примењује, али још увек није и није нам јасно зашто, нити смо успели да добијемо одговор од надлежних - каже за "Новости" Стојадиновић. - И правилник о следљивости, који је усаглашен са прописима ЕУ, веома је значајан, јер се њиме гарантује порекло целокупне производње готовог производа. Почев од тога да је сировина из легалних токова до тога да су шуме коришћене како треба према стандарду. Производ који не испуњава те критеријуме неће моћи да се увезе у Србију. Овак акт је важан, јер додатно уређује тржиште и онемогућава нелојалну конкуренцију.
РЕГИСТРУЈ СЕ И ЧЕКА ТЕ 5 ДАНА БОНУСА - БЕЗ РИЗИКА!
Што се тиче Правилника за чврста горива, он указује да његовом применом они који праве пелет у складу са стандардима добијају шансу да се такмиче.
- Омогућиће да се коначно уреди тржиште, и да се не увози пелет сумњивог квалитета, углавном из БиХ и Црне Горе, где на декларацији пише једно, док је у кеси нешто сасвим друго - каже наш саговорник. - Осим тога, купци ће добити квалитетан производ, а инспекција ће на основу правилника имати могућност да контролише тржиште.
Међутим, ни када ова два правилника буду у примени, проблем домаћих произвођача пелета неће бити у потпуности решен, јер и други фактори утичу на њихову конкурентност. Према речима нашег саговорника, трошкови производње знатно су нижи у суседним земљама из којих се највише увози пелет. Зато су тражили помоћ од државе. У разговору са представницима Владе предложили су директне субвенције предузећу "Србијашуме", 20 евра по кубику за дрво које се користи у добијању обновљивих извора енергије, што би се пренело на попуст пелетарима за набавку сировине.
- Мислим да тај предлог није прошао, према информацијама које добијамо - каже Стојадиновић. - Друга опција се односи на могућност да цена електричне енергије буде нижа, јер предузећа у земљама у окружењу знатно мање плаћају струју. Чекамо да видимо шта ће бити по том питању, не само за произвођаче пелета, већ за целокупну привреду. ПКС је формирала групу која се бави ценом струје која утиче на конкурентност фирми, и ускоро ћемо знати.
Тренутно, како истиче, ниједан већи произвођач пелета не ради у пуном капацитету, већ чекају развој ситуације. Иначе, из Црне Горе долази највише јефтинијег пелета, који у производњи има нижу цену 50 до 60 евра по тони у односу на домаће пелетаре. Њихови произвођачи осим што набављају дрво по нижим ценама, имају знатно јефтинију струју него што је за индустрију у Србији. У Хрватској произвођачи добијају бесплатно дрво, а плаћају само сечу и извлачење сировине. У БиХ је, такође, цена струје нижа него код нас и дрво је јефтиније. Свуда гориво има нижу цену него у Србији, што није мала ставка.
По највишим стандардима
ПРАВИЛНИК о техничким и другим захтевима за чврста горива из дрвне биомасе која се стављају на тржиште Србије, бави се механизмом контроле њиховог квалитета, а то практично значи да ће, када 19. септембра почне његова примен моћи да се продају само најквалитетнија. Овим актом се први пут уводе прецизни технички и други стандарди за пелете и брикете. Дефинисано је да ће се испитивати 20 параматера квалитета, и ако се деси да само један није испуњен, такав производ не може да се продаје.
Пелет који се ставља на тржиште мораће да прође лабораторијску анализу и испуни строге нормативе у погледу евентуалног садржаја штетних материја, а посебан значај овог прописа огледа се у томе што ће у Србији први пут систематски бити контролисане његове физичке и хемијске карактеристике, као што су величина, облик, постојаност, калоријска вредност, ниво влаге и садржај пепела али и параметри који директно утичу на здравље људи и животну средину, укључујући присуство тешких метала попут арсена, кадмијума, хрома, бакра, олова, живе, никла, цинка, као и сумпора и азота. Пре стављања на тржиште, и произвођачи и увозници пелета и других дрвних горива биће обавезни да изврше проверу квалитета код именованог тела, а производ у продаји мора да прати Изјава о усаглашености која важи до продаје сортимента из одређене партије дрвног пелета и дрвних брикета, а ове исправе о усаглашености сматраће се важећим до тренутка продаје.
Производња пелета у Србији суочава се са огромним проблемима већ трећу годину заредом, јер опада. Лане је била нижа за 160.000 тона у односу на 2021. Домаћи произвођачи у потпуности могу да задовоље потребе нашег тржишта. Претходних година су суочавали са тешкоћама које су изазвали поремећаји на тржишту, а до великог проблема довела је ситуација када су остали са великом количином залиха због одлуке Владе из 2022. године да забрани извоз пелета, а када је укинута та забрана у Србију је стизао шверцовани огрев. Од тада траје криза. Затим је Влада одлуку о забрани увоза пелета донела у априлу 2024, након што су произвођачи више пута упозоравали да су магацини пуни непродате робе и да је продаја стала. У фебруару је укинута ова мера, што је отворило наше тржиште за нелојалну конкуренцију из суседих земаља и поново донело проблеме српским произвођачима, након низа тешкоћа са којима су се суочавали претходних година.
Углавном као лане
ЦЕНА пелета тренутно се не разликује значајно у односу на прошлу годину, и на стовариштима углавном кошта од 28.000 до 32.000 динара по тони. У Србији се скоро половина домаћинстава и даље греје на дрва, а од тога око 160.000 домаћинстава на пелет.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)