СПИСАК КАЗНИ У ГРЧКОЈ Од 500 евра, до казне затвора - упозуорење за туристе

Курир

22. 05. 2025. у 11:36

Грчка, једна од најомиљенијих дестинација српских туриста током лета, веома је погодна јер до ње можете и сопственим превозом. Међутим, ако планирате вожњу мимо саобраћајних прописа, будите спремни да током летовања платите и високе казне. Ипак, треба имати на уму и да у овој држави важе одређена правила понашања која, ако се не поштују, такође могу да вам истерају новац из џепа.

СПИСАК КАЗНИ У ГРЧКОЈ Од 500 евра, до казне затвора - упозуорење за туристе

Фото: Ненад Живановић

Иако у Грчкој нови и знатно строжи закон о друмском саобраћају постоји већ седам година, није згорег подсетити се колико ће вам сваки саобраћајни прекршај направљен у овој земљи вишеструко повећати трошак летовања.

Поготово, а о томе сведоче и бројна искуства наших туриста у Грчкој, што се број тамошњих саобраћајних полицајаца на путевима и улицама далеко увећао, а уз то су бескомпромисни и ажурни у кажњавању прекршилаца.

Такође, саветују искусни путници у ову државу ЕУ, треба обратити пажњу и на то да је повећан и број радара на главним саобраћајницама, а први на који ће наићи путници из наше земље налази се врло близу након граничног прелаза Евзони, а пре искључења за Солун, што је једна од најчешћих путних рута туриста из Србије у одласку на грчко приморје.

Списак износа казни за саобраћајне прекршаје у Грчкој:

  • Вожња под утицајем алкохола - од 78 до 1.200 евра
  • Прекорачење брзине у насељеном месту до 20км/х - 100 евра
  • Пролазак кроз црвено светло на семафору и претицање преко пуне линије – 700 евра
  • Невезивање сигурносног појаса – 350 евра
  • Непрописно паркирање - од 40 до 80 евра
  • Коришћење мобилног телефона у току вожње – 100 евра
  • Пушење у возилу уколико је у њему дете млађе од 12 година – 1.500 евра и одузимање возачке дозволе.

За разлику од претходних прописа, упозорава се и на то, у Грчкој више не постоји погодност да вам било која од изречених саобраћајних казни буде смањена на половину износа ако је платите у року од десет дана.

Саобраћајну казну у Грчкој платићете кад-тад

Не заваравајте се да нећете платити било који од ових начињених саобраћајних прекршаја у Грчкој. Наиме, како је раније објаснио сајт никана.гр који српски туристи користе као поуздан водича за летовање у тој земљи, то ако казна за саобраћајни прекршај још није евидентирана и информација о истом послата на граничне прелазе, не значи да сте се спасили од плаћања.

- Грци вам не могу послати казну на кућну адресу, али следећи пут када будете улазили у Грчку, ако казна није застарела она се још увек налази у систему и неће вам је опростити, него ћете исту морати платити. Поред тога у оквиру ЕУ постоји регистар саобраћајних прекршаја и велика је вероватноћа је да ће се казна наплатити чим будете на уласку у ЕУ било где да је направљен прекршај унутар ЕУ – писао је сајт никана.гр.

Казне "вребају" и код Македонаца и Бугара

До Грчке сопственим аутомобилом ћете морати преко Северне Македоније или Бугарске, а ако вам се у некој од те две државе догоди саобраћајни прекршај, рачунајте на следеће издатке.

Северна Македонија:

  • Вожња под утицајем алкохола - од 250 до 400 евра
  • Прекорачење брзине у насељеном месту до 20 км/х – 45 евра
  • Пролазак кроз црвено светло – 300 евра
  • Некоришћење сигурносног појаса – 20 евра
  • Непрописно паркирање – 45 евра
  • Коришћење мобилног телефона у току вожње – 45 евра
  • Вожња преко дана без упаљених кратких, односно, дневних светала – 35 евра

Бугарска:

  • Вожња под утицајем алкохола - од 255 до 510 евра
  • Прекорачење брзине до 20км/х - од 10 до 180 евра
  • Пролазак кроз црвено светло – 25 евра
  • Невезивање сигурносног појаса – 25 евра
  • Непрописно паркирање - до 102 евра
  • Коришћење мобилног телефона у току вожње – 25 евра
  • Уколико преко дана немате упаљена кратка, односно, дневна светла - 25 евра

Деца морају бити у дечјем седишту

С обзиром на то да је Грчка за наше грађане најчешћа породична туристичка дестинација, важно је знати како у њој своје малишане млађе од 12 година возити по закону. У Грчкој, наиме, законска регулатива је усаглашена са препорукама које је Европска комисија прописала у вези са превозом деце, па тако по тим препорукама деца нижа од 135 центиметара и млађа од 12 година треба да буду у одговарајућем седишту или бустеру. Тамошњи закон тако каже да је забрањено да се деца старија од 3 године и нижа од 150 центиметара возе на предњем седишту возила. За децу од 12 и више година са висином од најмање 135 центиметара, пак, довољан је нормалан сигурносни појас.

Грчка полиција вас може ухапсити и у овом случају

На званичном сајту грчке владе упозоравају туристе да са собом увек носе свој пасош, уколико полиција затражи идентификацију.

- Полиција можда неће прихватити копију - напоменули су.

Грчка полиција ће вас ухапсити и за свако понашање које сматрају неспутаним или непристојним, посебно ако је у питању прекомерно конзумирање алкохола.

- Неки костими за тематске забаве могу се сматрати увредљивим и стога противним законима о пристојности - додају.

Судови могу изрећи високу новчану казну или казну затвора ако понашање сматрају незаконитим. Ваше путно осигурање можда неће покрити трошкове ако пропустите лет због хапшења повезаног са алкохолом.

Због пушења казна и до 500 евра

Према подацима, пушење је забрањено у затвореним јавним местима, укључујући тржне центре и саобраћајна чворишта.

- Можете бити кажњени са до 500 евра - упозорили су.

Поседовање чак и малих количина илегалних дрога може довести до дуге казне затвора.

- Нитроус оксид је илегално куповати или продавати за рекреативну употребу. Можете бити ухапшени или кажњени - истакли су.

И због фотографија се може у затвор

На овом сајту нагласили су и да би валидност карте у јавном превозу требало проверити са возачима, јер, уколико карта буде неважећа, и за ово може да се плати казна.

- Можда ћете морати да откуцате карту на јавном превозу да би била валидна. Ако се затекнете са невалидираном картом, можете добити казну. Проверите са локалним превозницима - апеловали су.

Забрањено је и приступати и снимати фотографије или видео записе војних инсталација, возила или зграда.

- Надлежни органи ће ухапсити и можда процесуирати сваког ко то учини. Гранична подручја су такође војно осетљива. Ако посећујете таква подручја, немојте снимати фотографије или видео записе - напоменули су.

Правила "мирних сати"

Од 1. априла 2025. године у Грчкој се примењују и правила такозваних "мирних сати", која ступају на снагу сваке године током летње сезоне. "Мирни сати" трају све до 30. септембра, а ко их не поштује може да заради озбиљну казну.

Током оваквих сати забрањено је производити буку. Лети се односи на поподневне и вечерње сате, а циљ је заштита мира становника током топлих месеци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).

18. 05. 2025. у 09:54

Коментари (0)

ЛУКА МОДРИЋ ШОКИРАО ЦЕО СВЕТ! Ево шта је Хрват управо објавио