ЕВО ШТА СВЕ ТРЕБА ДА ЗНАТЕ О СОЛАРНИМ ПАНЕЛИМА: Више фактора утиче на цену уградње

Јована Шведић

11. 05. 2025. у 07:38

СВЕ ВИШЕ грађана и предузетника препознаје предности соларних панела као решења за смањење трошкова енергије и повећање енергетске ефикасности. Међутим, и даље се поставља питање: Колико кошта уградња соларних панела у Србији?

ЕВО ШТА СВЕ ТРЕБА ДА ЗНАТЕ О СОЛАРНИМ ПАНЕЛИМА: Више фактора утиче на цену уградње

Фото Shutterstock

Цена

Како би се добио одговор на ово питање, потребно је размотрити више фактора који утичу на цену уградње. На пример, за соларни систем који се поставља на кров, трошкови ће зависити од неколико кључних аспеката: величине система, врсте опреме, типа крова и потребне документације.

Према подацима са сајта једне од фирми која се бави постављањем соларних панела, просечна цена уградње у Србији се креће између 1.000 и 1.200 евра по киловату инсталисане снаге. Дакле, за соларни систем од 6 кW, трошак би био од 6.000 до 7.200 ЕУР. Ова цена се може кретати у различитим опсезима у зависности од специфичних услова, као што су квалитет опреме и врста монтаже.

Цена уградње соларних панела у Србији повољнија је него у земљама ЕУ. На пример, у Немачкој и Француској, просечна цена уградње је око 1.600 ЕУР по киловату, док је у Италији око 1.300 евра.

Исплативост уградње соларних панела 

Након што пожелите да инвестирате у соларни систем, поставља се питање да ли се та инвестиција исплати? Један од главних фактора који утиче на исплативост система је смањење месечних трошкова за електричну енергију.

Просечна уштеда на рачунима за струју у Србији може бити између 50 и 80 евра месечно, што значи да годишња уштеда може бити између 750 и 800 евра.

Ако узмемо у обзир трошак од 6.000 до 7.200 евра за соларни систем од 6 кW, процењује се да ће поврат инвестиције бити могућ у периоду од 8 до 10 година. Наравно, ово зависи од фактора као што су потрошња енергије, оријентација крова, квалитет система, као и тренутна цена струје.

Животни век соларних панела

Животни век соларних панела је један од кључних фактора при одлучивању о улагању у ову технологију. Већина савремених соларних панела има просечан век трајања између 25 и 30 година, при чему се њихова ефикасност постепено смањује. То не значи да панели након тог периода престају да раде, већ да производе мање електричне енергије у поређењу с почетним капацитетом – најчешће задржавају око 80% ефикасности и након две и по деценије рада.

Квалитет израде, услови околине и редовно одржавање могу значајно утицати на дуговечност соларних система. Панели који су инсталирани у подручјима са мање екстремним временским условима и који се редовно чисте и одржавају, трајаће дуже и задржати виши ниво ефикасности током времена. Уз то, произвођачи најчешће нуде вишегодишње гаранције.

(еКапија)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ СЕ ПРЕТВОРИЛО У ДРАМУ ЗА МАЈКУ ИЗ СРБИЈЕ: Једно дете јој хоспитализовано у Солуну, друго остало само у Неос Мармарасу