ВЕЛИКА КОРИСТ ОД ЕВРОПСКОГ ЛИТИЈУМСКО-МИНЕРАЛНОГ БУМА Литијумска револуција: Како Европска унија мења тржиште кроз стратешке пројекте
EВРОПА се убрзано припрема за велике промене, јер се њена привреда фокусира на коришћење сопствених минералних ресурса.

Фото: Shutterstock
Недавна одлука Европске уније да издвоји 47 стратешких пројеката у области критичних сировина, међу којима је и литијум, јасно показује њену амбицију да смањи зависност од увоза и обезбеди сигурније снабдевање кључним ресурсима за будућност. Ови пројекти, фокусирани на домаћу производњу литијума, могу значајно променити тржиште електричних возила, обезбедити стабилније ланце снабдевања и ојачати конкурентност европских произвођача.

Стратешки пројекти у области критичних сировина као што су литијум, кобалт и ретки земљани елементи, обухватају све аспекте - од рударења и прераде до рециклаже, и део су ширег плана Европе да обезбеди већу аутономију када је реч о ресурсима потребним за зелену транзицију. Европска комисија, на челу са Урсулом фон дер Лајен, јасно је ставила до знања на последњем Светском економском форуму у Давосу да ЕУ мора да се прилагоди глобалним променама кроз нову стратегију названу "Компас конкурентности" (Competitiveness Compass).

Ова стратегија, дефинисана на основу препорука Марија Драгија, економисте и бившег премијера Италије, има циљ да ојача европску економију кроз иновације, декарбонизацију и јачу отпорност. Литијум, кључни елемент у производњи батерија за електрична возила и обновљиве изворе енергије, игра централну улогу у овом плану. Економски аналитичари предвиђају да ће производња литијума на европском тлу смањити трошкове и унапредити стабилност ланца снабдевања, што ће се одразити на ниже цене електричних возила. Смањење регулаторних баријера и већа улагања у рударство литијума омогућиће европским произвођачима батерија, као што су "Нортволт" и "Веркора", да конкуришу глобалним гигантима, попут азијског CATL. Уз нову индустријску политику и јачање унутрашњег тржишта сировина, ЕУ шаље јасну поруку да је "Европа отворена за бизнис", како је истакла Урсула фон дер Лајен.
Индустрија и одрживи развој
Европа већ показује да је могуће успешно спојити индустријску експанзију и одрживи развој - кроз пројекте који укључују најсавременије методе одговорног рударења, ефикасну рециклажу батерија и сарадњу са локалним заједницама. На том путу, ЕУ има јединствену прилику да постигне конкурентност применом највиших еколошких стандарда, Одрживост је, како се наводи у конкурсу Европске комисије, и била један од главних критеријума за избор стратешких пројеката.
Инвестирање у иновације у рударству и образовању, прераду материјала и рециклажу створиће милионе квалитетних радних места, подстаћи економски раст и значајно смањити утицај на животну средину, постављајући темеље за одрживу, конкурентну и независну Европу, закључак је EIT RawMaterials. Ова иницијатива је део Европског института за иновације и технологију (ЕИТ), а покренута је да подстакне сарадњу између индустрије, универзитета и истраживачких центара у циљу осигурања одрживе и конкурентне снабдевености критичним сировинама.

Кључни успех за Европу биће усклађивање амбициозних економских циљева са водећом улогом у одрживој производњи. Док континент гради сопствене ланце снабдевања стратешким минералима, комбинација иновација и зелених технологија пружа јединствену прилику да се постигне конкурентност уз примену највиших еколошких стандарда.
М-50

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)