ЕВРОПА ТРОШИ ВИШЕ НА РУСКИ ГАС НЕГО НА ПОМОЋ УКРАЈИНИ: Нова најава Турске брине руске непријатеље
УПРКОС свим напорима европских власти, руски гас наставља да тече у Европу, а тачне количине прилично је тешко израчунати, пише Политико.
Фото: ЕПА/Shutterstock/илустрација
Турска је крајем августа најавила изградњу новог гасовода, који би могао да се зове Турски ток 2, пише Политико. Према речима министра енергетике Алпарслана Бајрактара, то ће омогућити извоз 7-8 милијарди кубних метара природног гаса кроз Бугарску и Централну Европу.
Политико напомиње да ће удео руског гаса у овом обиму бити око 40%. Међутим, реалне цифре би могле бити много веће.
Такво проширење омогућиће да се већ постојећи крак Турског тока, преко којег се годишње извози око 3,6 милијарди кубних метара гаса, дода још четири милијарде кубних метара прикривеног руског гаса за транспорт у Европу, наводи Политико.
Упркос свим напорима власти, руски гас и даље чини 15 одсто укупног обима увоза гаса у ЕУ. Ово је чак и више од америчких испорука ЛНГ-а Европи 2024. Тако Европа троши дупло више на руске енергенте него на помоћ Украјини.
Препоручујемо
ДОБРЕ ВЕСТИ ИЗ БАНКЕ: До ове године старости банке могу да вам одобре кредит
31. 01. 2026. у 21:56
НА ОВОМ "ТЕСТУ" СКРОЗ ПАЛИ: Која земља је најзадуженија на Западном Балкану?
31. 01. 2026. у 20:27
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
ДА ЛИ ЈЕ ТРАМП ЗАСПАО УСРЕД САСТАНКА? "Не! Погледајте, било је прилично досадно!" (ВИДЕО)
ДА ЛИ је заспао или му је само било досадно? За америчког председника Доналда Трампа, све је у оку посматрача, каже он.
30. 01. 2026. у 10:24
Коментари (0)