НОВИ ДИГИТАЛНИ СЕРВИСИ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Лакше и ефикасније до дозвола
МИНИСТАРКА рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић, потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић и председница ЕБРД-а Одил Рено-Басо присуствовале су данас промоцији нових дигиталних сервиса који ће привредницима омогућити брже и ефикасније добијање неопходних дозвола и сагласности у области енергетике и заштите животне средине.

Фото Емилија Јовановић
-Од данас, као део еУправе, почињу са радом нови дигитални сервиси, односно 27 услуга из надлежности Министарства рударства и енергетике, пре свега из области обновљивих извора енергије. Спровођењем аукција за тржишне премије из ОИЕ показали смо да можемо комплексне поступке да спроведемо потпуно дигитализовано и транспарентно, али је једнако важно да то применимо и на друге процедуре коју су важне за привреду и инвеститоре, навела је министарка Ђедовић Хандановић.
Она је нагласила да ће дигитализација омогућити брзу комуникацију са државним органима, и да се више неће чекати по неколико дана, а понекад и недеља, на уручење дописа и поднесака, већ ће се то обављати аутоматски.
-Пружање услуга из области енергетике у дигиталној форми штеди време и новац привреди и инвеститорима и доприноси већој ефикасности јавне управе. Верујем да је ово само један од првих резултата у креирању модерног, ефикасног и дигитализованог окружења за инвестиције у енергетици, што је важно за још динамичнији процес преласка на чисте изворе енергије у нашој земљи, навела је Ђедовић Хандановић.
Она је додала да су у припреми измене Закона о енергетици, којим ће се у домаће законодавство пренети нови пакет енергетског законодавства Европске уније, а који је битан за спајање тржишта електричне енергије са ЕУ, а што је део агенде раста.
Министарка је захвалила Европској банци за обнову и развој на финансијској подршци у спровођењу ове реформе, као и Републичком секретаријату за јавне политике на доброј сарадњи у спровођењу пројекта.
Кроз пројекат „Дигитализација административних поступака ради стимулисања инвестиција у обновљиве изворе енергије“, који се реализује уз финансијску подршку ЕБРД, Републички секретаријат за јавне политике је заједно са ресорним министарствима спровео дигитализацију административних поступака полазећи на основу инпута добијених од инвеститора у ОИЕ. Унапређење услуга се првенствено односи на поступке издавања и продужења енергетских дозвола из области нафте и гаса и електроенергетике, стицање статуса повлашћеног произвођача електричне енергије, поступке који се односе на израду студије о процени утицаја на животну средину и остале повезане поступке.
Препоручујемо

ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ: Услед невремена све екипе у приправности, у току отклањање прекида
02. 07. 2024. у 12:27

ЂЕДОВИЋ ХАНДАНОВИЋ:Стварају се услови за интеграцију у јединствено ЕУ тржиште струје
03. 07. 2024. у 16:27

УВОДЕ СЕ ОБНОВЉИВИ ИЗВОРИ ЕНЕРГИЈЕ У 10 ТОПЛАНА У СРБИЈИ Мали: Настављамо да улажемо у сектор енергетике
09. 07. 2024. у 16:41 >> 16:41

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ТАЧНА ПУТАЊА: Како је Вучић летео у Москву "момком из Бразила" - занимљива ознака авиона "YU-SRB"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић стигао је данас у Москву где ће 9. маја присуствовати војној паради поводом Дана победе.
07. 05. 2025. у 17:04
Коментари (0)