УВОДЕ СЕ НОВА ПРАВИЛА ЗА ВОЗАЧЕ: Ови аутомобили добијају нови уређај који ће постати саставни део опреме

Дејана Калинић
Дејана Калинић

25. 06. 2024. у 10:58

ДА би се убудуће реконструисале незгоде и анализирали безбедносни системи у аутомобилима, нова возила од 7. јула морају да имају црну кутију. Сачувани подаци могу да се користе против возача у случају сумње да је изазвао несрећу.

УВОДЕ СЕ НОВА ПРАВИЛА ЗА ВОЗАЧЕ: Ови аутомобили добијају нови уређај који ће постати саставни део опреме

Фото ЕПА

Црна кутија, названа Event Data Recorder (ЕДР), јесте електронски уређај који бележи одређене податке у возилу пре, током и после несреће и може помоћи у анализи незгода.

У начелу, сачуване информације припадају возачу или власнику возила. Теоретски, међутим, ЕДР подаци могу се прегледати и током посета радионици или техничких прегледа. Црна кутија у аутомобилима може да се пореди са црном кутијом у авионима.

Трајно бележи податке попут положаја и брзине возила и региструје активацију система за помоћ у вожњи. Црна кутија не може да се деактивира, будући да је она врло сложен систем с много сензора, који је уграђен као стандардна опрема.

Стога, кутија не може ни накнадно да се угради у возило.

ЕВРОПСКИ ПАРЛАМЕНТ

Правећи аналогију са сличним уређајем (који је иначе наранџасте боје) у авионима, већ је одомаћен назив 'црна кутија'.

Увођење овог ЕДР система 'заказано' је 7. јула 2022. када су у Европском парламенту усвојили 'General Safety Regulation' (ГСР), општа начела о безбедности са циљем да до 2030. смање број настрадалих у саобраћајним несрећама…

(ХАК ревија)

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА ЖЕСТОКО О ЗАБРАНИ ПРЕЛЕТА ВУЧИЋУ: То је скандал, нико нема моћ да уништи партнерство са Београдом

ЗАХАРОВА ЖЕСТОКО О ЗАБРАНИ ПРЕЛЕТА ВУЧИЋУ: То је скандал, нико нема моћ да уништи партнерство са Београдом

ОДБИЈАЊЕ Литваније и Летоније да дају дозволу за лет авиона српског председника Александра Вучића ка Русији представља још један скандалозан случај, изјавила је званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова, преноси руска агенција ТАСС.

07. 05. 2025. у 15:48

ТО ЈЕ СКАНДАЛ! Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.

07. 05. 2025. у 15:26

Коментари (0)

СРПСКА ПОСЛА! Амери затечени, ево где је Никола Јокић отишао после чуда Денвера у Оклахоми (ВИДЕО)