НАФТАШИ ОСТВАРИЛИ ПРОФИТ ОД 260 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Главни победници рата у Украјини су нафтне компаније
ПЕТ највећих светских нафтних компанија остварило је профит од 260 милијарди евра од почетка рата у Украјини у фебруару 2022. године, који је довео до драматичног повећања цена енергената и рачуна домаћинстава, објавила је међународна невладина организација Глобал витнес.

Фото Танјуг/АП
Реч је о компанијама Шел, Бритиш петролеоум (БП), Шеврон, Ексон мобајл и Тотал енержи, преноси Гардијан.
Британски енергетски дивови Шел и БП су од почетка рата остварили укупни профит од 87,4 милијарде евра, а Глобал витнес процењује да је ова сума довољна да се покрију сви рачуни за струју британских домаћинстава у 17 узастопних месеци.
Шел је од другог квартала 2022. године до сада забележио профит од 54,6 милијарди евра, а БП 32,8 милијарди евра.
Поменуте компаније упркос великим зарадама смањују своје циљеве за заштиту климе и фокусирају се на нафтне пројекте који им донесе висок профит, тврди Глобал витнес.
Рат у Украјини је био катастрофалан за милионе људи, од обичних Украјинаца који живе у сенци рата до домаћинстава широм Европе која улажу напоре да загреју своје домове, навео је виши истраживач за фосилна горива организације Глобал витнес Патрик Галеј.
Према његовим речима, анализа показује да су, без обзира на то шта се дешава на линијама фронта, главни победници рата у Украјини велике нафтне компаније.
БОНУС ВИДЕО: ТРЕНУТАК ЕКСПЛОЗИЈЕ: Погледајте како украјински пројектил погађа складиште нафте у Белгороду

"НЕЋУ МОЋИ ДА ПРИСУСТВУЈЕМ ДОГАЂАЈИМА" Држава ЕУ забранила Фицу прелет до Москве, траже се алтернативне руте
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо је известио да Естонија није дозволила словачком авиону за Русију да прелети преко њене територије и да се тражи алтернативни пут.
07. 05. 2025. у 21:01

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ПРИВАТНО НАСЕЉЕ: Славни музичар масовно гради на Златибору - комплекс од 17 зграда, а њему и партнеру две куће
"ИМАО сам апартман на Златибору који сам продао и тај новац сам уложио у овај пројекат. Имам викендицу на Кокином Броду, а то је ближе Златару. То је заправо породична кућа, супруга ми је одатле родом. Имам жељу да живим на Златибору. Богу хвала, ауто-пут полако стиже тамо. Дођем данас за Београд, увече свирам, а пошто ми до Ужица треба два сата, сутрадан с породицом кулирам у шуми."
07. 05. 2025. у 19:11
Коментари (0)