ЕУ У ПРОБЛЕМУ: Привреда погођена више него у доба короне
ПРОИЗВОДНИ индекс ПМИ у еврозони у јуну је пао испод нивоа на којем је био током последње кризе пандемије ковида у лето 2020. године. Тренутно је на нивоу од 43,6 одсто.

Фото АП
Индекс менаџера набавке (ПМИ) представља тренд економских кретања у производном и услужном сектору. Он резимира да ли се тржишни услови шире, што значи да се привреда развија или остају исти или се смањују, односно производња пада. Сврха објављивања овог индекса је да доносиоцима одлука, аналитичарима и инвеститорима пружи информације о тренутним и будућим условима пословања.
У САД, ПМИ се заснива на месечној анкети менаџера ланца снабдевања у 19 индустрија.
Ово је само једна у низу лоших вести за европску привреду која је у рецесији. У највећем проблему је и највећа европска економија.
Број наруџбина у немачким фабрикама неочекивано је опао у априлу, што је додатно умањило изгледе за опоравак највеће европске економије која је ове зиме претрпела прву рецесију након пандемије, пише "Блумберг".
Иако су економисти "Блумберга" раније прогнозирали раст од 2,8 одсто, потражња у фабрикама у Немачкој је у априлу заправо смањена за 0,4 одсто. Овај пад примарно је проузрокован мањим бројем великих наруџбина.
ДРАМАТИЧАН ОДЛИВ ИНВЕСТИЦИЈА
Немачки економски институт са седиштем у Келну саопштио је да је јаз између одлазних инвестиција немачких компанија и пословних улагања у земљу 2022. године био највећи до сада, на основу података ОЕЦД-а.
Они су навели да је способност Немачке да привуче пословне инвестиције претрпела "алармантан" пад прошле године, када је, према подацима водећих економских института, више од 135 милијарди евра директних страних инвестиција отишло из земље, а пристигло само 10,5 милијарди евра.
Централне банке улазе у нову фазу у борби са инфлацијом, јер економисти упозоравају да ће цена постизања заједничких циљева o нивоу од 2 одсто бити рецесија. Основне стопе инфлације у већини светских економија нагло су пале од јесени, али базне стопе - које из обрачуна искључују променљиве категорије као што су енергија и храна - остају на или близу највиших вишедеценијских вредности.
Ове стопе, које се сматрају бољим мерилом основних притисака на цене, изазвале су забринутост да ће централне банке сада морати да се боре да постигну своје циљеве, а да не збришу раст привреде, пише "Фајненшел тајмс".
-Следећи корак ка смиривању инфлације ће бити тежи. То захтева више бола, а тај бол вероватно укључује рецесију у другој половини године, сматра амерички економиста Карл Рикадона.
(рт.рс)
Препоручујемо

БУНДЕСВЕР У ВЕЛИКОМ ПРОБЛЕМУ: Хеликоптери су за музеј, а на нове ће чекати годинама
02. 07. 2023. у 20:57

ДАНАС ИМА 53 ГОДИНЕ: Како сада изгледа Тајчи - живи далеко од Балкана (ФОТО)
02. 07. 2023. у 13:16

ЗАХАРОВА ЖЕСТОКО О ЗАБРАНИ ПРЕЛЕТА ВУЧИЋУ: То је скандал, нико нема моћ да уништи партнерство са Београдом
ОДБИЈАЊЕ Литваније и Летоније да дају дозволу за лет авиона српског председника Александра Вучића ка Русији представља још један скандалозан случај, изјавила је званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова, преноси руска агенција ТАСС.
07. 05. 2025. у 15:48

"ТО ЈЕ СКАНДАЛ!" Орбан жестоко ударио на Урсулу фон дер Лајен због Украјине
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан оштро је критиковао председницу Европске комисије Урсулу фон дер Лајен на друштвеним мрежама због позива Украјини да убрза приступање Европској унији.
07. 05. 2025. у 15:26

ТАЧНА ПУТАЊА: Како је Вучић летео у Москву "момком из Бразила" - занимљива ознака авиона "YU-SRB"
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић стигао је данас у Москву где ће 9. маја присуствовати војној паради поводом Дана победе.
07. 05. 2025. у 17:04
Коментари (2)