КАМАТЕ ПЛАШЕ ГРАЂАНЕ: Полако се хлади тржиште некретнина

С. Б.

20. 05. 2023. у 12:00

У СРБИЈИ се, на крају априла, отплаћивало укупно 155.756 стамбених кредита. Квадрати су купљени или преправљени са позајмљене 633,4 млијарде динара. Иако су камате неизвесније него икад у скоријој прошлости, износ позајмице узете за ове намене за годину дана је повећан за десет одсто.

КАМАТЕ ПЛАШЕ ГРАЂАНЕ: Полако се хлади тржиште некретнина

Фото: Н. Фифић

Подаци Кредитног бироа показују да су током овог периода порасли износи и готовинских кредита, за три одсто, баш колико и пољопривредних. Потрошачки су на скоро идентичном нивоу, док су остале врсте позајмица постале мање популарне. Њихов износ је са 34,7 спао на 32,47 милијарди динара.

Стручњаци упозоравају да поређење на месечном и кварталном нивоу, ипак, сугерише да се потражња за квадратима полако смањује. У априлу у односу на март, износ стамбених кредита је скоро идентичан.

- Другачије изгледа када се посматра година на годину, али месечни и квартални извештаји показују стагнацију - каже Зоран Грубишић, професор Београдске банкарске академије. - С друге стране, више расту неки други банкарски производи. Више је готовинских позајмица. Све указује да полако долази до хлађења тржишта некретнина. То се дешава због релативно високих каматних стопа, али и страха да ће оне и даље расти. Због њих су грађани много опрезнији него пре и то баш код стамебних кредита. Они се узимају на дуги период и ризик је највећи. Износи су велики, па је и утицај камате осетан.

Када је реч о укупној задужености у Србији, она је за годину порасла 3,5 одсто. Највише код становништва, са 1.360 на 1.439 милијарди динара. Предузетници су дуг смањили за око 300 милиона динара, док су компаније позајмице повећале са 1.789 на 1.825 милијарди динара.

У случају кредитних картица, смањен је њихов укупан број, али и број корисмника. У оптицају је 1,17 милиона "пластике", а било их је 1,22 пре годину. Корисника је мање око 36.000.

Доцња се колеба

БРОЈ дужника који касне са обавезама се колеба. Знатно је мањи број корисника текућих рачуна који су у доцњи - 11,6 одсто за годину. Кредитних картица које се отплаћују нередовно је мање 14,5 одсто. У свим банкарским кредитима учешће кашњења је 2,9 одсто. Са исплатама најчешће касне предузетници - њих 5,2 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

СНИМАК СУКОБА! Туча у Арени - Нанели и Лазаревић у клинчу, ево како се све десило (ВИДЕО)