НАША ЕКОНОМИЈА ЈЕ НА ДОБРОМ ПУТУ: Министар Мали о потписивању уговора са америчком корпорацијом ДФЦ
У МИНИСТАРСТВУ финансија данас су потписани уговори између Америчке корпорације за међународно развојно финансирање ДФЦ и четири банке о спровођењу нове гарантне шеме вредне до 400 милиона, а прва кредитна линија износи 272 милиона долара.
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић
Уговори су потписани са четири банке и то Прокредит, Адико, Банком Интеза и Рајфајзен банком, а потписала их је заменица председника ДФЦ Меријем Кошареј.
Потписивању су присуствовали и министар финансија Синиша Мали, амерички амбасадор Кристофер Хил и гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
Гарантна шема се спроводи уз подршку Министарства финансија, а како је објаснио Мали, прва кредитна линија од 272 милиона долара намењена је малим и средњим предузећима, предузећима из области пољопривреде, за развој стартапова и компанијама које воде жене.
- Дакле, управо оном делу који сматрамо највећим покретачем развоја наше економије. Кредите ће моћи да користе како за обртна средства тако и за инвестиције у периоду од шест месеци до 10 година - рекао је Мали.
Објаснио је да је предуслов за данашње потписивање уговора било потписивање споразума са америчком администрацијом о подстицању инвестиција, што је урађено лане, а све на основу Вашингтонског споразума где су били и тадашњи председник САД Доналд Трамп и председник Србије Александар Вучић.
Мали је оценио да је данашњи догађај сигнал да америчка администрација верује у перспективе наше привреде и још једна потврда да нам је економија на добром путу.
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања
МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).
10. 01. 2026. у 15:08
ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда
ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.
10. 01. 2026. у 06:30
СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача
НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.
10. 01. 2026. у 15:43
Коментари (0)