ЗА ОДВОДЊАВАЊЕ ДУГУЈЕМО МИЛИЈАРДЕ: Колико није плаћано водопривреди - нису слане ни опомене дужницима
ЈАВНА водопривредна предузећа обрачунала су фирмама накнаду за одводњавање, од 2017. до 2020. године, у износу 4,8 милијарде динара. Грађанима су испоставили рачуне "тешке" 8,5 милијарди динара. Наплата, међутим, није ишла истим темпом.

Фото: Танјуг
Од предузећа су наплатили 4,6, али од грађана свега 5,7 милијарди динара. На крају 2020. године потражују, по основу накнаде и камата, чак 10,9 милијарди динара.
Ово је показала ревизија сврсисходности "Ефикасност наплате накнаде за одводњавање" коју је спровела Државна ревизорска институција. Анализа је утврдила и да су потраживања порасла за 43 одсто у односу на исти дан 2017. године.
- Примера ради, само потраживања од јединица локалне самоуправе износе 1,6 милијарди динара од чега су 42 одсто камате - стоји у извештају ДРИ. - Посебно треба истаћи да се највећи број обвезника накнаде, 69 одсто, налази на територији АП Војводине.
"Србијаводе" и "Воде Војводине", у чијој надлежности је управљање системима за одводњавање у јавној својини, утврђују накнаду за одводњавање решењем на годишњем нивоу. Предузећа су од јануара 2017. године, преузела надлежност обрачуна и задужења за 1,1 милион грађана. Пре тога је обавезу утврђивала Пореска управа.
ДРУГАЧИЈИ ОБРАЧУН ОД 2019.
ОД јануара 2019. године, намет за одводњавање се обрачунава у складу са новим Законом о накнадама. Нови закон мења начин обрачуна накнаде за одводњавање, па се тако као основ за утврђивање њеног износа, уместо катастарског прихода, узимају класа и култура земљишта. Такође, новина је и да до доношења решења о утврђивању висине накнаде за наредну годину, обвезник је дужан да плаћа аконтацију.
- Изостанак слањa опомена дужницима као и изостанак покретања поступака за принудну наплату потраживања, утицале су на повећање износа ненаплаћених потраживања и ризика од апсолутне застарелости потраживања и немогућности наплате судским поступком - наводе ревизоре. - Један од проблема наплате накнаде за одводњавање су и кашњења у обрачуну. ЈВП "Србијаводе" је обвезницима накнаде послало решења за наплату истовремено за две године, 2019. и 2020. годину, крајем 2020. године или почетком 2021. године. Најмање 380.000 грађана су добили решења да измире дуг за обрачунату накнаду за одводњавање, за две године, до краја јуна 2021. године. Проблем у утврђивању обавезе плаћања накнаде за одводњавање представљају неквалитетни и неажурни подаци о земљишту и власницима, односно корисницима земљишта и других непокретности.
А то што се накнада не убира баш како би требало директно утиче на недостатак средстава потребних за неопходно функционисање и одржавање система за одводњавање.
Препоручујемо

ПОЗИВ КОРИСНИЦИМА ДА ИЗМИРЕ ДУГОВАЊА: У власотиначком „Водоводу“ одлучили да заведу ред
14. 10. 2021. у 19:09

УРЕЂУЈУ КАНАЛСКУ МРЕЖУ: Општина Пландиште и АПВ улажу 17 милиона у овај посао
07. 07. 2021. у 13:27

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (2)