ПРОПИСИ ЗАКОЧИЛИ "ПЕЧАТ" ЕУ: Зашто каска заштита порекла српских традиционалних прехрамбених производа
БЕЗ Закона о шемама квалитета за пољопривредне и прехрамбене артикле нема ни заштите српских традиционалних производа пред Европском унијом.

Фото: Архива
Најближи овом "печату" су фрушкогорски липов мед, ариљска малина и пиротски качкаваљ.
Пут до заштите је вишегодишњи, трошкове сертификације сносе сами произвођачи и удружења, али држава, кроз субвенције, даје повраћај до 65 одсто.
Ипак, Србија и даље каска за земљама у региону, јер су комшије у Хрватској заштитиле 30, а Словенија више од 50 производа. Колико је важна ова заштита, као и сертификат географског порекла, најбоље сведоче поједини произвођачи који кажу да им је продаја порасла за више од 20 одсто, колико и цена самог производа.
- Сам процес за заштиту пред ЕУ траје до 12 месеци, али је пут до сертификата порекла неког производа знатно дужи - каже Бранислав Ракетић из Министарства пољопривреде. - У Заводу за интелектуалну својину заштићено је 79 производа, од којих се 46 односи на прехрамбене и пољопривредне артикле.

Фото: Архива
Прича да су поједини странци заштитили производе користећи нека наша имена, попут "цара Лазара" или "Косова поља" није тачна, каже Ракетић.
Србија, без обзира што није члан ЕУ, има право да уложи приговор на покушај заштите одређених производа.
Србија не може да заштити ни име "ајвар", али може да добије географску идентификацију за њега.
Како објашњава Ракетић, ајвар је генерички назив, производи се у Србији, Македонији и Бугарској. Наша земља је заштитила "лесковачки ајвар".
Исто је и са ракијом шљивовицом.
Са произвођачима се ради на заштити за "шумадијску шљивовицу".
Ознака географског порекла
ПРАКСА у Србији показује да се за ознаку географског порекла чека око две, а за нашу националну листу до годину дана. Све би могло брже да иде, али је важно да држава определи људе који ће на томе да раде, сматра Виолета Јовановић, директор Националне алијансе за економски развој.
- Постоји утисак да нисмо препознали вредност аутентичних производа и исплативости малих мануфактура - каже Јовановићева. - Потребно је доста рада на терену, да се људима објасни због чега би требало тиме да се баве.
Препоручујемо

ПАРАДОКС У СРБИЈИ: Производимо довољно хране, а плаћамо као да ништа немамо
16. 10. 2021. у 17:22

МИНИСТАР НЕДИМОВИЋ: Очекујемо нових 700 трактора из конкурса Светске банке
08. 10. 2021. у 18:27

ПЛАСТЕНИЦИ ЗА СИГУРНИЈУ БУДУЋНОСТ: Помоћ женама у младеновачким селима
08. 10. 2021. у 16:59

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)