ОВО СУ НАЈПЛАЋЕНИЈИ ЗАНАТИ У СРБИЈИ: Све више послодаваца нуди плату и до хиљаду евра

26. 10. 2021. у 20:46

ПОСЛОДАВЦИ у Србији најтеже долазе до занатлија, иако ти послови понекад доносе добру зараду. Интересовање за занимања која подразумевају ниже квалификације и даље је мало, а потребе су све веће.

ОВО СУ НАЈПЛАЋЕНИЈИ ЗАНАТИ У СРБИЈИ: Све више послодаваца нуди плату и до хиљаду евра

Фото В. Данилов

Један од разлога могло би да буде општеприхваћено мишљење да се за занатлије школују они који немају алтернативу.

Занатска занимања у нашој земљи годинама су дефицитарна. Са друге стране, потребе за том врстом услуга све су веће.

- Имали смо ситуацију пре два месеца, када је један послодавац понудио зараду од чак две хиљаде евра и могућност становања уколико кандидат није из Београда - само из разлога што је био у великој немогућности да попуни то радно место - наводи Милош Турински из Инфостуда.

Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије каже да сваки десети послодавац запошљава занатлије.

- И готово сваки од тих послодаваца има озбиљних проблема да пронађе занатлију који му је потребан - истиче Павловићева.

На тржишту послова који не захтевају висок степен стручне спреме, најтеже је доћи до радника из области угоститељства и грађевине, али и неге и лепоте.

- Сада мало мање, преко лета је то био драматичан проблем, сада смо се са конобарима стабилизовали, али и даље је проблем са куварима. Тренутно, шеф кухиње, то јесте мало лична ствар, али човек има 135.000, што су за Србију добри услови - каже угоститељ Војин Цуцић.

Фризерка Верица Ђурђевић каже да, уколико је неко "комплетан", у том послу може да заради од 80.000 до 100.000 динара.

- Ја тражим две године комплетног радника и не могу да нађем. Посла има - тврди Ђурђевићева.

Ситуација се окренула у корист заната

При избору школовања млади све чешће уписују факултете и опште смерове, мислећи да ће лакше доћи до посла. Међутим, ситуација се окренула у корист заната.

- Веома мали број младих се образује за занатлије, јер се занат још увек код нас перципира у негативној конотацији, у смислу да су занатлије они људи који се за то школују јер немају неку алтернативу - указује Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије.

Директорка Угоститељско-туристичке школе Јелена Шалипуровић каже да ту образовну установу похађа 1.100 ученика.

- Главни разлог што се уписују код нас је та нека љубав према кулинарству, туризму, посластичарству, угоститељству - наводи Шалипуровићева.

Ученици кажу да је та школа била њихов избор, између осталог, и због тога што могу да повежу школовање и праксу. Посла ће, сигурни су, бити - било у Србији или у иностранству. 

Дуалним образовањем обухваћен је велики број школа где је обавезна и практична настава, па ђаци имају прилику да занат и боље и брже науче.  

(РТС)

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

 

БОНУС ВИДЕО: ОД ЊИВЕ ДО ТРПЕЗЕ: Ево како се производи чувени лесковачки ајвар

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

САСТАНЦИ СУ КОРПОРАТИВНИ ТРЕНУТАК ИСТИНЕ: Горан Вучетић из Mozzart - а одржао ново предавање у Српској асоцијацији менаџера