СВЕ У СКЛАДУ СА ЗАКОНОМ: Пореска тражи од туристичких агенција податке платежних клијената, а ово су разлози
ПРЕСКА управа Србије тражила је од туристичких агенција да доставе личне податке клијената који су у току једне године на аранжмане потрошили више од 5.000 евра. Разлози због којих се ови подаци прикупљају у складу са Законом о утврђивању порекла имовине и посебном порезу који је примени још од марта месеца, а стоји у објашњењу Пореске на њиховом званичном сајту.

Фото: Free Images Pixabay
"Законом о утврђивању порекла имовине и посебном порезу (Сл. гласник РС“, бр. 18/2020. и 18/2021 – у даљем тексту: Закон) који је у примени од 12.03.2021. године, уређују се услови, начин и поступак под којима се утврђује имовина и увећање имовине физичког лица и посебан порез на увећање имовине за коју физичко лице не може да докаже да је стечено на законит начин, као и органи надлежни за спровођење овог закона.
Одредбама члана 13. Закона, дефинисано је да Пореска управа утврђује увећање имовине у претходном поступку на основу података којима располаже и података које прикупи од других органа и организација, правних или физичких лица и упоређује их са пријављеним приходима у одређеном периоду. Уколико се у претходном поступку учини вероватним да у највише три календарске године код физичког лица постоји разлика између увећања имовине и пријављених прихода која је већа од 150.000 евра у динарској противвредности, Пореска управа покреће поступак контроле.
Пореска управа може прибавити податке и из свих врста евиденција и података које воде, односно поседују надлежни органи и друга лица о непокретним и покретним стварима, привредним субјектима, финансијским инструментима, штедним улозима и рачунима код пословних банака, као и других евиденција и податка из којих се може утврдити имовина физичког лица, укључујући и податке о издацима за приватне потребе физичког лица.
На основу члана 11. став 2. Закона, Влада је донела Уредбу о начину и поступку утврђивања вредности имовине и прихода физичког лица и издатака за приватне потребе физичког лица.
Сви државни органи и организације, органи аутономне покрајине и јединице локалне самоуправе, имаоци јавних овлашћења, физичка и правна лица дужни су, да на захтев Пореске управе, доставе податке којима располажу у року који она одреди и да пруже подршку запосленима у Пореској управи у поступку прописаном овим законом. У складу са чланом 7. Закона, дефинисана је обавеза достављања података Пореској управи.
У поступцима утврђивања порекла имовине које води, Пореска управа у потпуности поступа у складу са применом одредби Закона о заштити података личности („Сл.гласник РС“, број 87/2018)", наводи се на сајту Пореске управе.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)