ЂАЦИМА ЗА УЖИНУ САМО ДОМАЋЕ: Законом о уређењу тржишних пољопривредних производа уводи се ред, регулише се и систем откупа
ЈАВНА интервенција цена пољопривредних производа биће могућа само када је тржишна вредност нижа од референтне цене.

Фото Н. Живановић
Ова могућност стоји Министарству пољопривреде на располагању, како би могло да регулише ово тржиште. Ово је специфично, јер мора да се прати и производња и трговина.
Ово је у уторак изјавио министар пољопривреде Бранислав Недимовић, у Скупштини Србије, додајући да је једна од мера и подршка приватном складиштењу. Како је рекао Предлог закона о уређењу тржишта пољопривредних производа, који се тренутно налази у Скупштини на разматрању, подразумева низ мера, па и јавну интервенцију.
- Подршка приватном складиштењу је мера која се односи када је тржишна цена нижа, па се тиме чувају домаћи производи - истакао је Недимовић. - Имаћемо и посебне интервентне мере, то су директна финансијска давања по килограму, литру, када имамо кризу на тржишту. Предлогом закона постоји могућност да се означи месо и месне прерађевине у маркетима које је пореклом из Србије. Да забодемо српску заставу у раф и кажемо овде је месо које је пореклом из Србије, а ово је увозно, па ви људи ако имате жељу, вољу и патриотског набоја у себи, па чак и ако је скупље, можемо да бранимо тако српско сточарство.
Према речима министра Недимовића, биће регулисан и систем откупа. Тако ће, накупци, морати да се региструју у посебан регистар. Биће потребно испунити посебне услове, да би се уопште нашли у том регистру и он ће бити јаван.
- Наши пољопривредници знаће да ли је робу продао откупљивачу, који је регистрован или покушава да ради на црно - рекао је Недимовић. - Основаће се и произвођачке организације, које ће се стимулисати за развој посебних сектора. Нама недостаје озбиљна произвођачка организација, као што то раде пчелари.
ЗДРАВА ХРАНА
ЗАКОН ће донети и посебну подршку за пољопривредне производе, који се односе на побољшање прехрамбених навика деце и омладине. Министар Недимовић је најавио да ће ђаци у школама, уз ужину моћи да добију млеко и воће које је произведено у Србији.

РУСКИ АВИОНИ УШЛИ У ДРЖАВУ НАТО, ЗАДРЖАЛИ СЕ 12 МИНУТА: "Ово је неприхватиљво и невиђено брутално"
ТРИ руска борбена авиона МИГ-31 ушла су данас у естонски ваздушни простор у области острва Вајндло без дозволе и остала у естонском ваздушном простору скоро 12 минута, пренео је естонски портал "Ерр.ее".
19. 09. 2025. у 17:00

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

ПРЕМИНУЛА БАКА ЦАНА: У њеној кући снимана је чувена серија "Село гори, а баба се чешља"
Серија "Село гори, а баба се чешља" редитеља Радоша Бајића освојила је срца читаве Србије, и уз њу су одрасле многе генерације.
23. 09. 2025. у 08:36
Коментари (0)