Чадеж позвао италијанске привреднике да инвестирају у Србији

Novosti online

23. 05. 2024. у 14:41

ЗЕЛЕНА транзиција, информационо комуникационе технологије, вештачка интелигенција и биотехнологије, поред традиционалних сектора сарадње, биће у фокусу Пословног форума српских и италијанских привредника који се одржава сутра у Трсту, најавио је председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж у интервјуу за италијанску новинску агенцију „Нова".

Чадеж позвао италијанске привреднике да инвестирају у Србији

Фото: ПКС

Економске односе Италије и Србије карактерише вишеденијска успешна сарадња, која сада добија нове шансе за даље унапређење. Пословни форум српских и италијанских привредника, други за годину дана, окупиће више од 200 компанија, а учествоваће и високи политички званичници, што је веома значајно јер су многи наши пројекти део великог Владиног државног плана и финансирају се из јавних извора, попут оних о инфраструктури, зеленој транзицији, одрживости, указао је председник ПКС. 

- У Србији ради 1.300 италијанских компанија које запошљавају око 30 хиљада људи, скоро као 'мали град'. Италија је један од наших већих трговинских партнера, са којим смо достигли размену робе и услуга од око 5 милијарди евра, а 60 одсто италијанских компанија у Србији су мала и средња предузећа - прецизира Чадеж.

Председник ПКС наводи да су италијанске компаније биле претеча у многим секторима, попут Фијата у аутомобилској индустрији и заједничког предузећа Финтела и МК групе, које је саградило први ветропарк у нашој земљи.

Истакао је да је Србија једна од земаља са највећим привредним растом на континенту у последњих пет година, а покретачка снага су најиновативнији сектори.

- ИКТ сектор континуирано расте око 40 одсто годишње а стопа раста се и даље повећава. На пољу нових технологија, Србија је данас препозната као један од најконкурентнијих центара. Имамо 6,5 милиона становника и очекује се да вредност извоза софтвера ове године достигне око 5 милијарди евра, а десет милијарди ће, према пројекцијама, достићи  2027. Ту конкурентску предност препознају италијанске компаније и долазе у Србију - нагласио је Чадеж.

Међу традиционалним секторима најважнији је инфраструктурни, а како истиче, `кец у рукаву` је Експо 2027, који ће се одржати у Београду.

Указао је да ће Београд 2027. бити центар света, да се очекује се огроман развој у области некретнина и инфраструктуре и да је то права прилика за италијанске компаније.

- Трст је веома важан као поморско чвориште и центар трговине између Западне Европе, Италије и нашег југоисточног дела Европе. Везе постоје, само се морају потпуно модрнизовати - додао је.

Председник ПКС подсетио је на конкурентску предност Србије захваљујући споразумима о слободој трговини, не само са ЕУ, већ са Турском, Кином и са свим бившим совјетским републикама, који омогућују директан бесцарински приступ тржиштима са 2,8 милијарди потрошача.

- Западни Балкан је регион у Европи који ће имати највећи раст у наредних пет до седам година, рачунајући почетну тачку на којој смо сада - примећује председник ПКС и додаје да постоје и значајни капацитети у хидроенергетском сектору  и у области соларне енергије.  

Економска повезаност Србије и Италије је део шире географске визије, региона Западног Балкана и Европе. Економске перспективе и могући правци деловања за јачање италијанског присуства у региону су управо оно што предвиђа стратешки план за Јадранско-балкански регион Министарства спољних послова Италије, креиран у фебруару 2023. у сарадњи са институцијама ICE, SACE, SIMEST и дипломатским представништвима. У периоду од 2023. до почетка 2024. године у Београду су отворене канцеларије SACE, SIMEST и Cassa Depositi e Prestiti (Cdp).

Чадеж је позитивно оценио одлуку италијанске владе да отвори агенције и регионалне канцеларије, као и да определи средства за кредитну подршку италијанским компанијама које желе да послују на тржишту Западног Балкана, посебно у Србији. Како је истакао,  укључивање Западног Балкана у ЕУ и пре пуноправног чланства је нови план раста који се већ спроводи.

- Свесни смо да је проширење политички процес који је још увек у току, али наша конкурентност као европске економије, не може да чека ако желимо да играмо улогу међу великим играчима - указује Чадеж.

Он је позвао италијанска предузећа и предузетнике да инвестирају сада и буду део успеха јер ће регион Западног Балкана, а посебно Србија, која је највећа земља, доживети експанзију у наредних седам година са економске тачке гледишта, а судећи по бројкама, већ је у пуном успону.

- Очигледно је да ће се након уласка на јединствено тржиште, а на крају и са чланством у ЕУ, ствари експоненцијално променити у у свим секторима - закључује Чадеж.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

БУРНО ПРЕД СРБИЈА - ЕНГЛЕСКА! Пикси шокирао Енглезе, Тадић им поручио: Само пробајте!