"СВЕ ДА БУДЕ ЗАТВОРЕНО НА 14 ДАНА": Доктор Кон упозорава - Систем је на ивици пропасти!
ЕПИДЕМИОЛОГ и члан Кризног штаба Предраг Кон рекао је за РТС да је медицински део Кризног штаба имао јасан став да би све требало да буде затворено најмање 14 дана да би се заиста спустио ниво активности вируса, али је додао да постоји економски диктат.
Фото: Танјуг/Раде Прелић
Каже да се у таквим околностима тражи оно што је епидемиолозима важно, а то је да се спроводе мере које ће спречити да се вирус преноси.
Наводи да су мере ипак пооштрене, и да је сада могуће у затвореном простору да буде девет квадратних метара по особи, да треба да постоји ковид редар, и да буду обавезне маске и појачане инспекције.
Међутим, Кон истиче да је најважније од свега да људи знају да се на тај начин штите од преноса.
- Опет бих јасно упозорио, аман људи, молим вас схватите да је здравствени систем на ивици пропасти и да једино на тај начин може да се сачува, ако се поштују мере - упозорио је.
Како је рекао, људи у црвеним зонама су заћутали, и више немају речи.
- Ако их до сада нису чули и разумели, и ако имате догађаје који потпуно игноришу чињеницу да се они налазе у катастрофалној ситуацији, онда човек више не зна шта би рекао. То пада на нас који смо у прилици да говоримо, нажалост у име свих лекара на борбеним линијама. Ми исто губимо речи - истакао је Кон.
Додаје: "Ако се не промени тај однос према томе, онда једноставно следеће што може да буде је одустајање". На питања о протестима и непримереним догађајима током викенда, Кон је рекао да је реч о људима који не разумеју и који су заплашени и који се уз музику и певање осећају боље.
- Не могу једноставно ни на кога да имам неки гнев, то су људи који мисле потпуно погрешно, да одустајање од вакцинације води ка некој слободи. Толико нису у праву - каже Кон.
Додаје да би они требало да разумеју ситуацију у којој је вакцинација једини могући излаз.
- Не постоји алтернатива. Алтернатива подразумева диготрајно одржавање оваквог процеса и мрцварење", рекао је и додао: „Они јако дубоко греше и ништа друго не могу да кажем јер они то раде из убеђења".
Поставио је питање шта се нуди као алтернатива.
- Они нуде да тога нема. Слободу без размишљања о вирусу. Нуде неистину - истиче Кон.
На коментаре да постоје они који су заражени после вакцинације Кон је упитао: "И шта је то? Неки аргумент?".
Истиче да постоји објашњење зашто се то дешава и да постоје јасни показатељи да особе са једном дозом вакцине имају већ 85 одсто мање хоспитализација, 97 одсто мање ако су примили две дозе.
- Говорим о томе да су ти подаци свуда у свету истражени и врло јасно доказани. Ако неко неће да их види, онда се сви ми налазимо у проблему због тог неког - упозорава епидемиолог. Он је рекао да су мере продужене, уз неке корекције које су извршене, јер је за само дан стигло 85 врло јасних притужби и молби за изузеће.
На констатацију да се чини да медицински део Кризног штаба стално попушта, Кон је рекао да тако изгледа али да је имплементација таквих мера изузетно тешка, готово немогућа.
- Ви или ћете да прихватите тако нешто, или ћете отићи. Нема између - рекао је Кон.
(Телеграф)
Препоручујемо
ПОСЛЕДЊИ УДАР ЗИМЕ? Четвртак назнака промене, а већ у петак ће све бити другачије
22. 03. 2021. у 07:12
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (5)