ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ДРЖАВНОСТИ: „Устави Кнежевине и Краљевине Србије“ - изложба Државног архива (ФОТО)

Татјана Марковић

15. 02. 2021. у 19:14

ПОВОДОМ Сретења – Дана државности Републике Србије, Државни архив Србије, 15. фебруара 2021. године, приредио је изложбу „Устави Кнежевине и Краљевине Србије“.

ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА ДАНА ДРЖАВНОСТИ: „Устави Кнежевине и Краљевине Србије“ - изложба Државног архива (ФОТО)

Foto: Новости

Оригинални устави изложени су у Палати „Србија“, током обележавања Дана државности, којом приликом су додељена одликовања заслужним установама и појединцима.

Изложбу су посетили Милорад Додик, председавајући члан Председништва Босне и Херцеговине, Маја Гојковић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања, Никола Селаковић, министар спољњих послова, проф. др Сима Аврамовић, новоименовани амбасадор Републике Србије у Ватикану, Емир Кустурица, Мирослав Перишић, директор Државног архива Србије и многобројни други лауреати и званице.

На свечаности се, у име добитника захвалио прослављени режисер Емир Кустурица, добитник Сретењског ордена Првог степена. Емир Кустурица је у свом говору цитирао члан 118. Сретењског устава: „Како роб ступи на Србску земљу, от онога часа постаје слободним, или га ко довео у Сербију, или сам у њу побегао. Србину слободно је роба купити, но не продати“. У свом обраћању, Кустурица је тај Устав, назвао историјским моралним капиталом српског народа.

Током разгледања изложбе госпођа Маја Гојковић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка културе, изразила је задовољство што су добитници сретењских одликовања имали прилику да виде оригинале устава Кнежевине и Краљевине Србије.

Међу изложеним уставима посебно место заузима Сретењски устав донет 1835. године који је био један од првих демократских устава у Европи и који је, између осталог, гарантовао једнакост и грађанска права.

Поред Сретењског устава изложени су и: „Турски устав“, донет 1838. године; „Намеснички устав“ из 1869. године, којим је установљена Народна скупштина као уставна институција; Устав из 1888. године познат као „Радикалски устав“ који је увео парламентарни систем, непосредне изборе и тајно гласање и поставио темељ локалне самоуправе; „Октроисани устав“ из 1901. године донет за време владавине краља Александра Обреновића и Устав из 1903. године, који се у својим одредбама ослањао на устав из 1888. године.

Устави Кнежевине Србије и Краљевине Србије се чувају у Државном архиву Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (1)

ШЕШЕЉ О СУКОБУ С МРСКИМ НЕПРИЈАТЕЉЕМ: Не дам ни 100.000 динара