НИКАКО НЕ УЗИМАЈТЕ АНТИБИОТИКЕ У ОВОМ СЛУЧАЈУ: Лекар из "Драгише Мишовића" упозорио - могу да погоршају стање
НАЈЧЕШЋИ симптоми које пацијенти код куће треба да прате и да знају када да се обрате лекару, ако посумњају да нешто није у реду, јесу респираторни.
Фото П. Милошевић
Отежано дисање, недостатак ваздуха, болови у мишићима, уз температуру која не попушта и лако се враћа после узимања лекова против температуре – јесу знаци да треба да се јаве поново лекару јер је врло могуће да је дошло до развоја клиничке слике. Најчешће су респираторне тегобе али могу да буду и дигестивне.
Гостујући у Београдској хроници др Ана Јеремић из ковид амбуланте на Вождовцу и проф. др Дино Тарабар који ради у црвеној зони у болници "Драгиша Мишовић" поручују да се пацијенти никако не лече сами и да не остају предуго код куће.
Ако неко има јако високу температуру 39, 40, јак бол у грудима, ако кашље три дана је сасвим довољно да сачека да дође у амбуланту. Ако су у питању блажи симптоми, температура која варира између нормалне температуре и благо повишене, ако су симптоми кашаљ и гребање у грлу, губитак чула мириса то су знаци да ипак може да се сачека та три дана а можда и дуже, објашњава др Јеремић.
Додаје да се пацијенти у сваком тренутку могу јавити телефоном у ковид амбуланту и добити савете шта да узму од витамина, терапије и када да дођу на преглед.
Доктор Дино Тарабар каже да је питање употребе антибиотика у првих неколико дана дискутабилно. Ако се ради искључиво о вирусној болести антибиотици нису неопходни.
- Ми их углавном дајемо код старијих људи где очекујемо бактеријске суперинфекције да би их заштитили од нових компликација. Некада вируси које лечимо антибиотицима могу да нам направе проблем тако што ће антибиотици да униште сапрофитну бактеријску флору па ће се клиничка слика погоршати - објашњава др Тарабар.
Додаје да је много је тешко лекарима на првој линији да процене да ли треба дати антибиотик или не.
- Клиничка слика од прехладе, грипа, ковида у једном тренутку може бити потупно иста. Није лако то проценити на основу првог контакта. Потребно је много више, сагледати пацијента, видети клиничку слику, лабораторијске налазе, крвну слику и це-ер-пе. На плућима не морате да чујете ништа и то може да заведе - објашњава доктор.
Наглашава да су у КБЦ "Драгиша Мишовић" имали искуства да пацијентима којима су радили рендген ништа нису видели и истог дана када се уради скенер виде обострану упалу плућа.
- Међутим не може се сваком пацијенту ни да се ради скенер. То није ни потребно. Ако искусан лекар процени да треба онда апсолутно треба јер је велика грешка доћи касно. Ако се закасни и ако дођемо у тих наредних седам дана, јер смо видели да седмог дана долази до побољшања или погоршања, ако дођу у тешком стању може заиста бити животно угрожавајуће - истиче др Дино Тарабар.
Каже да некада и лекари направе грешку.
- Изгубили смо неке колеге који су остајали и дуже код куће и дошли са тешком упалом плућа, завршили на респиратору и то није било добро. Зато није паметно остајати код куће превише дуго и лечити се код куће - поручује доктор.
Фото: РТС принтскрин
Доктор Ана Јеремић каже да пацијенте шаљу на рендген плућа када год је потребно и када чују нешто што је сумњиво.
- Када се пацијент жали на дуготрајан кашаљ који траје током целог дана, када постоји осећај стезања, замарања, бола, притиска у грудима а постоји податак да је можда био у контакту са неким ко је позитиван, фебрилно стање које траје два, три дана обавезно се ради рендген плућа - објашњава симптоме докторка Јеремић.
Додаје да ако је пацијент позитиван на тестовима било на антитела или пи-си-ар тест онда се приступа детаљнијој опсервацији.
Ако је рендген добар прати се пацијент наредних дана, ради се контролна лабораторија. Некад се та слика промени, каже докторка, и пацијент сам осети тегобе а некад не. Када се његово стање промени шаље се код пулмолога, на Инфективну клинику где се раде скенери и допунска дијагностика.
(РТС)
Препоручујемо
РАЗБИЈЕНА ЖУРКА У ВЕЛИКОМ МОКРОМ ЛУГУ: Прекршене мере, ево како се правдао власник
12. 12. 2020. у 07:26
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (1)