СРПСКИ ДОКТОР ДОБИО БИТКУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Открио које лекове је пио и како ојачати имунитет након болести

ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ др Дино Тарабар био је гост "Београдске хронике" на РТС, а тема је била актуелна ситуција са короном, као и како ојачати имунитет у доба епидемије.

СРПСКИ ДОКТОР ДОБИО БИТКУ ПРОТИВ КОРОНЕ: Открио које лекове је пио и како ојачати имунитет након болести

Фото: РТС принтскрин

Зашто неки пацијенти који имају симптоме короне добију антибиотике, а нек не, већ им се препишу тек када им се стање погорша, једно је од питања гледалаца ове емисије.

- Питање употребе антибиотика у првих неколико дана је дискутабилно. Ако се ради о вирусној болести, није неопходно давати антибиотике у првих неколико дана. Дајемо их обично код старијих људи где очекујемо суперинфекције бактеријске или неке компликације. Вируси које лечимо антибиотицима може да буде проблематично, јер лекови могу да униште околну, сапрофитну флору и клиничка слика ће се погоршати. Клиничка слика грипа, прехладе и короне у једном тренутку може бити идентична  и није лако то проценити само на основу једног контакта. На плућима не морате да чујете баш ништа и то може да заведе - прича и додаје да је било случајева у "Драгиши Мишовићу" где су тек на скенеру видели обострану упалу плућа.

Свакако, савет пацијентима је да не чекају, већ да се јаве у ковид амуланту чим осете симптоме.

- И ја сам чеако пет дана да видим шта се дешава - каже доктор да и лекари некада греше.

Који су то симптоми знак за аларм, доктор каже - респираторни. 

- Губитак даха, отежано дисање, недостатак ваздиха, болови у мишићима, то је нешто што уз температуру која не спада и враћа се и после узимања лекова попут парацетамола, знак да треба да се јаве поново јер је врло могуће да долази до развоја клиничке слике. Болест се може манифестовати и проливима, али највећи број пациената ће имати респираторне тегобе. Поента је да се не лече код куће и касније, када дођу у јако тешком стању, веома их је тешко извући - каже др Тарабар.

Колико могу суплементи да помогну, и да ли можемо да се предозирамо и претерамо са уносом, доктор каже:

- Витамин Д, Ц, магнезијум, цинк селен, пробиотици се препоручују - каже др Тарабар.

- Д витамин је антиинфламаторан и њега узимамо редовно иначе, поготово у зимском периоду. Добро га је узимати превентивно и за оне који нису инфицирани. Он има своју антиинфламаторну улогу и превентивно се даје 2.000 јединица дневно код потпуно здравих особа. Витамин Ц препоручујем 5-6 г дневно у три различите дозе, Воитамин Д, магнезијум и цинк не треба узимати у усто време јер они иду на исте рецепторе - каже да се неће претерати са витамином Д. Д витамин не треба узимати ујутру, него поподне, као и магнезијум. Пробоитике треба узимати, поготово ншто се сада дају антибиотици, који уништавају сашрофитну флору - каже др Тарабар и додаје да цена код одабира суплемената не игра битну улогу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Меси питао хрватског фудбалера: ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН, он каже: Угасио сам га!

Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"

СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.

23. 06. 2026. у 16:05

Коментари (1)

СПЕКТАКЛ НА МУНДИЈАЛУ! Обрачун бивших светских шампиона одлучује ко ће проћи даље у нокаут фазу!