"СИСТЕМ ЈЕ ПРЕНАПРЕГНУТ": У Србији за месец дана три и по пута више хоспитализованих!

У БОЛНИЦАМА широм Србије хоспитализовано је, према последњим подацима, чак 8.209 пацијената оболелих од вируса корона, што је три и по пута више него пре тачно месец дана.

СИСТЕМ ЈЕ ПРЕНАПРЕГНУТ:  У Србији за месец дана три и по пута више хоспитализованих!

Фото: З. Кнежевић

Наиме, 7. новембра је на болничком лечењу било је укупнпо 2.442 заражених ковидом 19.

Такође, за осто време је више него троструко увећан и број људи на респираторима - са 77 на данашњих 283.

Да се болнице константно пуне, упозорили су данас и директори београдских ковид болница, који су истакли и да су клиничке слике хоспитализованих пацијената теже него у претходном периоду.

Директор Инфективне клинике КЦС Горан Стевановић рекао је да не опада ни број прегледа, ни пријема, а да неки као да још не виде да је огроман број оболелих, да се болнички капацитети пермантно пуне, а да је број пацијената на интензивној нези, са тешким клиничким сликама, све већи.

Зато ће сви пацијенти који су у болницама, који су у фази опоравка и није им потребна више кисеоничка потпора, размештати у установе где нема централног снабдевања кисеоником да би се кисеоничка места обезбедила за пацијенте за тежом клиничком сликом.

Директор КБЦ "Др Драгиша Мишовић" др Владимир Ђукић такође је указао да је здравствени систем пренапрегнут, те да се у тој установи налази 360 ковид пацијената, од којих скоро 90 на интензивној нези и да им капацитети нису били никада попуњенији него сада.

- Наши капацитети за места која захтевају вентилаторну подршку су велики, али пацијенти су тешки и захтевају велику апсорпцију особља и свих ресурса. Имамо 20 деце, 20 мајки са њима. Има доста компликованих трудница у гравидитету које захтевају лечење инфектолога, гинеколога, пулмолога. Клиничке слике су теже него у претходном периоду - објаснио је др Ђукић.

Он је указао и да је нова ковид болница у Батајници релаксирала перцепцију капацитета у здравству, али и упозорио да ће и она бити недовољна, јер је у два и по дана попуњена са 320 пацијената

У КБЦ "Звездара" налази се 405 ковид пацијената, од којих је 50 на интензивној нези, а 24 интубирано, рекао је директор др Петар Сворцан.

- Од петка до јутрос примили смо 116 пацијената, исто толико смо и отпустили. Јуче смо примили 45 и отпустили 40. Доминирају пацијенти са тешком клиничком сликом. Сви који се примају захтевају кисеоничку терапију - нагласио је он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

Светско првенство је подигнуто на виши ниво уз ове бонусе и поклоне