ДР КОН: Ситуација у Београду се погоршава, решење је у превентивним мерама
У СРБИЈИ се погоршава епидемиолошка ситуација, посебно у Београду, каже епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон и упозорава да се због повећања броја заражених у престоници из несигурне ситуације прелази у неповољну.
Фото: З. Јовановић
Наводи да се очекује да ће доћи до преноса и ширења броја заражених и на остале делове Србије.
- Неће то доћи одједном , али у наредним недељама се може очекивати - навео је Кон за Танјуг.
Увођење ванредног стања, међутим, није опција, каже Кон.
Највећи број заражених јесте у Београду, а наш саговорник каже да се ниједном на седницама Кризног штаба није помињало затварање престонице, као и да „за сада нема видљивог разлога за тако нешто“.
- Што се тиче рестриктивних мера оне су могуће само у случају да дође до наглог погоршања, које превазилази све што смо до сада видели. То не очекујемо, уколико се будемо придржавали мера - рекао је епидемиолог.
Посебно је важно, како је навео, спроводити мере заштите и у великим предузећима, те се ту може десити да дође до појачаних мера надзора.
Кон напомиње да се морају примењивати превентивне епидемиолошке мере, да се маске морају носити у затвореном, али да је препорука да се носе и на отвореном простору, уколико не може да се обезбеди дистанца од два метра.
- Мислим да сада нико не носи маску улици, тамо где не можете контролисати и одржавати дистанцу. Рецимо, у Кнез Михаиловој улици не можете контролисати да ли ћете бити на удаљености од два метра у сваком тренутку. Прошао сам туда и осим мене још двоје људи је носило маске, остали не - рекао је Кон.
Напомиње да се препоруке не схватају као нешто значајно, да је непоштовање препорука довело у јуну до експлозивног ширења вируса.
Заштитне мере које се примењују у школи, пре свега ношење маски, довеле су до смањења акутних респираторних инфекција, каже Кон и додаје да је дупло мање респираторних инфекција сада него у истом периоду прошле године.
Препоручујемо
НАЈНОВИЈИ ПРЕСЕК СТАЊА У СРБИЈИ: 67 нових случајева вируса корона - преминуле две особе
12. 10. 2020. у 14:55
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)