НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Ево зашто ће сви Срби славити нови празник 15. септембра
СРБИЈА и Република Српска славиће убудуће заједнички празник, Дан српског јединства, слободе и националне заставе, који ће се обележавати 15. септембра, најавио је Вучић.

Фото. Архива "Новости"
Овај датум је изабран јер је тог дана 1918, пробијен Солунски фронт.
Вучић је објаснио да ће овај празник бити заједнички обележаван у Србији и Српској и свим српским срединама широм света, где ће Срби, не сметајући никоме, не чинећи ништа ни против кога, показати да су исти народ.
- Нико никада неће моћи да сруши јединство српског народа. Показали смо претходних година како то треба да се ради, јер чак и када не мисле исто са обе стране Дрине, никада се није могла чути лоша реч - поручио је председник Србије.
Историчар Горан Милорадовић каже, за "Новости", да су 15. септембра 1918. Срби из Србије радили нешто заједно са Србима ван матице. Он објашњава да је у пробоју Солунског фронта учествовала дивизија састављена од бивших аустроугарских заробљеника у Русији и од Срба емиграната из САД и Европе:
- Она се звала југословенска дивизија, али није била национално мешовита, него су је 95 одсто чинили Срби из БиХ, Војводине, Хрватске, Далмације било је чак и нешто Црногораца. Српски војници били су већ исцрпљени и недовољно бројни и тих 15.000 додатних војника знатно је олакшао пробој.
Препоручујемо

СЛАВИЋЕМО ГА 15. СЕПТЕМБРА: Србија и Република Српска добијају заједнички празник
26. 08. 2020. у 11:42

ДОДИК ПОСЛЕ САСТАНКА СА ВУЧИЋЕМ: Захвалан сам на подршци која стиже из Србије за РС
26. 08. 2020. у 12:39

СРПСКА САМО ЧУВА СВОЈ СТАТУС: Додик пред предстојећи састанак са Вучићем
25. 08. 2020. у 23:49

"ДОБРО СМО УПОЗНАТИ СА ДОГАЂАЈИМА У СРБИЈИ" Медведев оптужио Запад за организовање протеста у другим земљама
ЗАМЕНИК председника Савета безбедности Русије и председник странке Јединствена Русија Дмитриј Медведев оптужио је данас западне земље да организују протесте и мешају се у изборне процесе других земаља да би одржале своју доминацију.
31. 07. 2025. у 17:01

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

"ЂЕДОВИ ТЕ ПРОКЛЕЛИ!" Вељко бесан на презимењакињу, слави Олују
СИН певачице Светлане Цеце Ражнатовић, Вељко Ражнатовић, важи за великог родољуба, а сада га је разбеснело то што је једна његова презимењакиња учествовала у годишњици прославе "Олује".
03. 08. 2025. у 10:36
Коментари (14)