БУДУЋЕ МАЈКЕ, ПАЖЊА: Марихуана у трудноћи изазива аутизам детета

В. Н.

22. 08. 2020. у 21:30

У ДОСАД највећој студији икада урађеној о употреби марихуане током трудноће, истраживачи су открили да труднице које је користе могу да повећају ризик да дете развије аутизам.

БУДУЋЕ МАЈКЕ, ПАЖЊА: Марихуана у трудноћи изазива аутизам детета

Фото: Depositphotos

Жене које су користиле канабис током трудноће имале су 1,5 пута већу вероватноћу да роде дете с аутизмом, рекла је ауторка студије др Дарин Ел-Чар из Истраживачког института болнице у Отави.

Иначе, досадашње студије показале су да је употреба марихуане током трудноће повезана са ниском тежином бебе по порођају, импулсивношћу, хиперактивношћу, проблемима са поремећајем пажње и другим когнитивним и бихевиоралним проблемима код деце.

У последњој, канадској студији испитано је 2.200 жена које су рекле да су користиле само марихуану током трудноће, дакле без коришћења дувана, алкохола или других опијата. Студија није обухватила количину и врсту марихуане коју су жене користиле током трудноће.

И док је студија могла само да покаже повезаност, а не и узрок и последицу, истраживачи су рекли да су дали све од себе да елиминишу збуњујуће факторе. Оно што забрињава је чињеница да употреба марихуане током трудноће расте широм света. Како марихуана постаје легализована и друштвено прихватљивија, истраживачи здравствене заштите брину да ће мајке које мисле да је то безбедно користити лечење јутарње мучнине или користити ову биљку рекреативно, упркос томе што и даље није спроведено довољно истраживања о дугорочном утицају марихуане на плод.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Коментари (2)

СКАНДАЛ ЗБОГ СРБИЈЕ?! Ево шта се у Босни десило многим навијачима Румуније!