ПРОТЕИН ОТКРИВА КОРОНУ: Научници Хемијског факултета у Београду све ближе домаћем тесту на нови вирус
ТРИ тима Хемијског факултета у Београду раде на развоју производње рекомбинантних протеинских антигена за потребе домаћих имунолошких тестова на вирус корона, који би били једноставнији, бржи и јефтинији од постојећег PCR теста.

Фото П. Милошевић
Главну улогу у истраживању има тим са Катедре за биохемију, а шефица ове катедре проф. др Марија Гавровић Јанкуловић наводи да се пројекат бави производњом протеинских антигена вируса корона који би се користили за откривање и мерење количине специфичних антитела, насталих услед инфекције овим вирусом.

Фото П. Милошевић
Професорка Гавровић Јанкуловић каже да ће у сарадњи са истраживачима из Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) произведени протеински антигени бити испитани за примену у тесту за детекцију специфичних антитела на вирус корона.
ТРИ ТИМА ИСТРАЖИВАЧА
ПРОФЕСОРКА Гавровић Јанкуловић истиче да на пројекту производње протеинских антигена SARS-CoV-2 за потребе развоја и производње домаћих имунолошких тестова раде три тима истраживача са Катедре за биохемију. Један тим предводи др Тања Ћирковић Величковић, која је координатор пројекта, други је тим проф. др Радивоја Продановића и трећи је њен тим.
- У оквиру ове сарадње, протеински антигени произведени на Катедри за биохемију могли би да буду добар основ за развој теста, за који би све компоненте биле произведене у Србији. Ипак, да би се наведени протеински антигени произвели у довољној количини потребно је проширити производне капацитете на Хемијском факултету, и у вези с тим очекујемо да ће нам држава помоћи. У перспективи, различити протеински антигени добијени рекомбинантном ДНК технологијом би могли да се понуде на домаћем, али и иностраном тржишту. Фото П. Милошевић
Говорећи о вирусу корона и његовим карактеристикама, наша саговорница наглашава да се на структурном нивоу доста сазнало о овом вирусу. Појашњава да је очитан геном, који се налази депонован у базама података и доступан је научној заједници за анализу.
- На основу генома очитан је и протеом, али је вирус подложан мутацијама које некада утичу на структуру протеина. Оно што не може да се очита из генома јесте присуство шећерних компоненти које су присутне на протеинским антигенима, и које вируси често врло вешто користе да надмудре имунолошки систем - појашњава професорка Гавровић Јанкуловић.

Фото П. Милошевић
- Као што постоје различити терапијски приступи за снижавање повишене телесне температуре, тако постоје различити приступи у дизајну, а затим и производњи вирусне вакцине - истиче она. - За очекивати је да ће се у догледно време на светском тржишту појавити неколико вакцина на SARS-CoV-2. Независно од дизајна и начина производње, оно што је најважније за вакцину јесте то да је ефикасна и безбедна за особу која је прима.
Препоручујемо

ЈАЧИ ОД КОРОНЕ: Старина од 103 године опоравила се од ковид-19
24. 07. 2020. у 22:50 >> 22:50

ТИОДОРОВИЋ О КОРОНИ У СРБИЈИ: Пик смо прошли, али забрињава ситуација на југу
24. 07. 2020. у 20:49

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (4)