Бесрамни Механизам у Хагу: Одбио да говори о могућности Младићевог лечења у Србији

В.Н.

17. 04. 2026. у 13:53

МЕЂУНАРОДНИ механизам за кривичне судове није желео да одговори на питање новинске агенције Срна да ли ће Механизам размотрити могућност да буде одобрено лечење генерала Ратка Младића у Србији због његовог све лошијег здравственог стања и недостатка прописног лечења у Хагу.

Бесрамни Механизам у Хагу: Одбио да говори о могућности Младићевог лечења у Србији

Peter Dejong / AFP / Profimedia

Из прес-службе је наведено да је Механизам "дужан да заштити приватност и медицинску поверљивост свих осуђених лица која служе казну под његовим надзором".

"Стога, Механизам нема слободу да говори о здравственом стању било ког лица под својом надлежношћу, укључујући господина Ратка Младића", навели су из прес-службе.

Из Механизма тврде да "у потпуности поштују права свих лица у притвору под његовом надлежношћу", те да "одржавају највише међународне стандарде, укључујући оне који су повезани са здравственом негом".

Прес-служба Механизма тврди да се, наводно, ослања на експертизу и савете "квалификованих медицинских професионалаца, укључујући независне професионалце када то околности дозволе".

Међутим, познато је да се стање генерала Младића погоршава из дана у дан и да не добија адекватну здравствену негу, те да се тиме крше и хуманитарни закон и основна људска права генерала Младића.

Министар правде Србије Ненад Вујић раније је поново позвао Механизам за међународне кривичне судове у Хагу да омогући лечење српског генерала Ратка Младића у Србији и упозорио да свако даље одгађање може имати несагледиве последице по генералово здравље и живот.

Вујић је указао да је неприхватљиво да се основно људско право на лечење доводи у питање и подсетио да је Србија у више наврата званично захтевала да се генералу Младићу омогући лечење у Србији, уз све неопходне гаранције државе, али да су ти захтеви остали без адекватног одговора.

Министар правде Србије је због тога поново позвао Механизам у Хагу и друге надлежне међународне институције да без одгађања омогуће лечење генерала Младића у Србији, у складу са принципима хуманости, међународног права и универзалних стандарда заштите људских права, саопштило је Министарство правде Србије.

Генерал Ратко Младић недавно је доживео лакши мождани удар и сада је у јако тешком стању, рекао је генералов син Дарко Младић.

Генерал Младић претрпео је више можданих удара, а има озбиљна кардиоваскуларна обољења, повишен крвни притисак, неуролошка оштећења, као и проблеме са бубрезима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Говор који је требало да „запали“ Америку: Иза кулиса обраћања Меланије Трамп

Говор који је требало да „запали“ Америку: Иза кулиса обраћања Меланије Трамп

Са места на којем су амерички председници раније објављивали ратове или примирја, Меланија Трамп послала је личну поруку да је неправедно осумњичена за неморал, бранећи се од гласина да је Епстин посредовао брачној вези

16. 04. 2026. у 16:48

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

ПРИПРЕМА СЕ „ШПАНСКА ПИТА“: Претпремијера и премијера 20. и 21. априла у Фондацији Mozzart