ДАНАС СЛАВИМО ДВА ВЕЛИКА СВЕЦА: Верује се да мире завађене и опраштају грехе
СРПСКА праволсавна црква и њени верници данас славе Светог Лава, Епископа Римског и Светог Флавијана, Патријарха Цариградског.
Фото: Депосит
Свети Флавијан је био цариградски патријарх од 446. до 449. године. Био је наследник Светог Прокла и савременик папе Лава.
Борио се одлучно против Евтихија и Диоскора, али жив није дочекао исход ИВ васељенског сабора, јер је пре тога на једном сабору у Ефесу пребијен и изгажен тако бездушно да је ту и умро.
Хришћанска традиција за њега каже да је био верни Христов војник, храбри бранилац и исповедник православне вере.
Умро је 449. године.
Свети Лав, епископ Римски рођен је у Италији од родитеља благочестивих. Би најпре архиђакон код папе Сикста ИИИ, а по смрти овога узведен, и преко своје воље, на престо папе римскога.
Кад је Атила са Хунима дошао близу Рима и спремао се већ да разори и сагори овај град, Лав изађе пред њега у архијерејском ођејању, укроти гнев хунског вође и отклони пропаст Рима.
Колико се Атила дао усаветовати од светога човека, толико се морао устрашити од визије апостола Петра и Павла, који стајаху поред Лава, и пламеним мачевима прећаху Атили.
И не само да је Лав спасао Рим, него је он помогао много спасењу Православља од јереси Евтихијеве и Диоскорове.
Јерес ова састојала се у сливању божанске и човечанске природе Христове у једну и, следствено, у одрицању две воље у личности Господа Спаситеља.
Због тога би сазван ИВ васељенски сабор у Халкидону, на коме се прочита посланица Лава, коју Лав беше написао и положио на гроб светог Петра, а свети Петар исправио.
Пред смрт провео је четрдесет дана у посту и молитви на гробу апостола Петра, молећи овога да му јави да ли су му греси опроштени. Апостол му се јави и рече да су му сви греси опроштени, осим грехова у рукополагању свештеника (из чега се види колико је тежак грех недостојног рукополагати).
Светитељ поново припадне на молитву док није био извештен да су му и ти греси изглађени. Тад мирно преда душу Господу. Свети Лав упокојио се 461. године.
У сећање на подвиге ова два велика свеца, данас обавезно идите у цркву и помолите се Богу за мир у души.
Препоручујемо
Време данас враћа осмехе на лица: Претежно сунчано и топло, температура до 23 степена
18. 04. 2026. у 00:00
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)