МНОЖЕ СЕ ОРЛОВИ СА ГРБА СРБИЈЕ: Све више орлова крсташа лети небом
ОД руба нестанка до нове наде: тако у најкраћем гласи рапорт орнитолога Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, који су у најуспешнијој гнездућој сезони од 2017. године, када се почело са интензивним радом на опоравку орлова крсташа, ове године забележили 19 парова, од којих се 10 успешно гнездило и однеговало 14 младунаца. Два млада крсташа недавно су прстенована и обележена уређајима за сателисто праћење.

ФОТО : Мирослав Дудок Дамир Трновац
Феликс, како су назвали једног орла, први је крсташ који ће полетети у Бачкој после 70 година. А у близини општине Сечањ обележен је Дуда. Оба младунца су у одличној физичкој кондицији и очекује се да ће почети да шаљу податке о свом кретању када буду полетели из гнезда. А то је, очекују орнитолози, за десетак дана након обележавања.
- Полако се остварује оно што желимо и на чему смо радили од 2017. године, када је у Србији постојао само један пар ове врсте, која се налази на нашем националном грбу - истиче Милан Ружић, извршни директор Друштва за заштиту ои проучавање птица Србије. - Ситуација је сада драстично другачија, све су веће шансе да наредној генерацији оставимо опорављену популацију крсташа, а не још једну ишчезлу врсту.
Сваку гнездећу територију крсташа орнитолози обиђу најмање три пута у току гнездеће сезоне: једном када се пронађе, затим након неког времена да би се установиле активности око изградње гнезда и трећи пут да би се проверило да ли и колико има младунаца. Поједина гнезда се обиђу и четврти пут приликом обележавања младунаца.
Сезона потраге за гнездима крсташа, објашњавају у ДЗППС, почиње већ крајем фебруара, пре него што дрвеће олиста. Орнитолози, сарадници и волонтери ДЗППС обилазе стотине квадратних километара у Војводини како би проверили активност ових птица на гнездећим територијама из претходних година, али и како би пронашли нове.
На радост орнитолога, овај задатак је сваке године све захтевнији. Популација орлова крсташа расте, па је ове године забележено 19 гнездећих парова. Шири се и гнездилишни простор, најјужније се ове године један пар гнездио код Белог Блата (Зрењанин), а после седам деценија крсташи се успешно гнезде и у Бачкој, у околини Суботице.

ФОТО : Мирослав Дудок Дамир Трновац
- Помоћу сателитских одашиљача постављених претходних година пратимо укупно седам орлова крсташа - каже Ружић. - Не само да смо у могућности да им помогнемо уколико видимо да су у проблему, већ се и наше знање о овим грабљивицама увећало и дошли смо да изненађујућих сазнања о њиховим животним навикама.

ФОТО : Мирослав Дудок Дамир Трновац
Супротно досадашњим уверењима, испоставља се да су гнездећи парови толерантни према младим јединкама своје врсте које се задржавају у њиховој близини, иако иначе прогоне друге птице грабљивице са својих територија јер их сматрају уљезима и конкурентима за плен. Младим крсташима, који лутају првих неколико година живота, присуство гнездућег пара на некој територији показује да ту има довољно хране.

ФОТО: Мирослав Дудок Дамир Трновац
Владу убио далековод
ИАКО број парова континуирано расте, из ДЗППС упозоравају да и даље постоје бројни фактори угрожавања ове строго заштићене врсте. На територији готово целе Војводине недостаје старо дрвеће, довољно чврсто да би крсташи градили гнезда на њему. Поред тога и оно постојеће је већ угрожено услед климатских промена које су на терену очигледне, стабла се суше, јаки ветрови лако обарају дрвеће, руше гнезда или избацују младунце.
Велики проблем је и страдање птица од струјног удара или судара са далеководима, што је овог пролећа усмртило и крсташа Владу, који је обележен прошле године.

ФОТО : Мирослав Дудок Дамир Трновац

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)