У МАНАСТИРУ ТУМАНЕ 1. ЈУНА: Пресвлачење моштију светог Зосима Туманског Чудотворца
У МАНАСТИРУ Тумане у недељу, 1. јуна биће одржано традиционално пресвлачење моштију светог Зосима Туманског Чудотворца и литија са моштима до његове испоснице, најављено је данас из тог манастира.
Д.Н.
Архимандрит Димитрије, игуман манастира Тумане рекао је да је то значајан, леп и благословен догађај и позвао све грађане да у том догађају заједно узму учешће.
- Света архијерејска литургија почеће у 08.30, након чега ће уследити пресвлачење Светитеља, литија са моштима до испоснице, као и молитве за здравље и сваки благослов. Добродошли на највеће сабрање наше помесне Цркве у годишњем кругу, у манастиру Тумане - истакао је архимандрит Димитрије.
Након литургије, мошти светог Зосима биће свечано пресвучене и делови старог "ођејанија" подељени присутним верницима на благослов, а потом ће мошти у молитвеној литији бити пренете до испоснице, где ће током читавог дана верници моћи да их целивају.
У саопштењу се подсећа да су тај духовни обичај установили руски монаси у манастиру Тумане још пре Другог светског рата, а обновљен је 2017. године доласком новог братства и од тада, недеља по Спасовдану традиционално окупља мноштво верника.
У оквиру овог сабрања биће освећен и новоизграђени гостињски конак, грађен у периоду од 2021. до 2025. године, који располаже капацитетом од 90 места у двокреветним, четворокреветним и петокреветним собама, опремљеним купатилима и климатизацијом, а у самом конаку налазиће се и библиотека са 50.000 наслова, а њен простор биће коришћен за одржавање научних, теолошких и других пригодних скупова.
- Манастир је једно живо место које не враћа људе само у историју, већ снагом Христовог васкрсења и љубави све ново твори. А то ново увек треба да се ослони на освештану, древну и препознатљиву традицију - рекао је архимандрит Димитрије.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: ЗАШТО ЉУБИМО ИКОНУ: Дирљива прича о односу оца и деце
"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
АЦА УДАРИО НА НЕДУ: Родила се у ТРИ града - она је медицински феномен!
ПЕВАЧ Аца Лукас поново је изазвао велику пажњу јавности када је гостовао у подкасту „Б-13“ код македонског шоумена Бојана Јовановског, познатијег као Боки 13, и жестоко критиковао певачицу Неду Украден. У свом препознатљивом стилу, без длаке на језику, Лукас је коментарисао, како тврди, „вишеструки идентитет“ своје колегинице.
04. 11. 2025. у 12:33
Коментари (0)