ВЕЛИКИ ПОТРЕС ЗА ЦЕО СРПСКИ НАРОД: Митрополит Јоаникије на помену страдалима у акцији "Бљесак"
Митрополит црногорско-приморски Јоаникије служио је данас литургију у Храму Светог великомученика Димитрија у Окучанима, где је одржан помен српским жртвама страдалим у војно-полицијској акцији Бљесак, поручивши да је страдање Срба у Западној Славонији био ужасан потрес за цели српски народ.
Фото: Митрополија
- Многи су побијени на праговима својих домова, изгнани са својих огњишта на којима су мирно живели вековима. Кроз страдање идемо ка светлости васкрсења Христовога - рекао је владика Јоаникије.
Митрополит је истакао да се у светлости васкрсења Христовог на све гледа другачије са надом.
- Гледамо са обновљеном снагом и утехом, јер, јесмо много страдали у нашој историји. Било је много невиног страдања, али и страдања због наших грехова. Некада страдамо подобно Христу и тако потврђујемо да смо хришћани – потпуно невини као што су многа пострадала деца у Јасеновцу, Сиску, Јастребарском - навео је митрополит Јоаникије.
Истакао је важност разумевања, слоге и љубави.
- Нека Бог да спокој онима који су побијени, а свима нама међусобне љубави, слоге, да помажемо и разумемо једни друге, а не осуђујемо, да увек будемо спремни да превазиђемо међусобне неспоразуме - рекао је Јоаникије, који је и архиепископ Цетињски.
УБИЈЕНО 283, ПРОТЕРАНО 15.000 СРБА
Из Западне Славоније, где је 1. маја пре 30 година почела хрватска злочиначка акција "Бљесак", је за само 36 сати протерано 15.000 Срба, а убијено 283, међу којима 12 деце, подаци су Документационо-информативног центра Веритас.
Подсетивши да је велики број Срба прогнан из ових крајева, митрополит је рекао да је након сваког страдања важно прибрати се.
- Није то лако, али, наш је народ јуначан и жилав, па се брзо прибере и почне да ради, ствара и крене опет путем Божијим - рекао је Јоаникије.
Литургији и помену присуствовали су и председник Српског народног већа, Борис Милошевић и председник Самосталне демократске српске странке (СДС С) Милорад Пуповац.
Митрополит црногорско-приморски Јоаникије допутовао је у Бањалуку где се данас састао са председником Републике Српске Милорадом Додиком, а поподне ће отворити округли сто "Страдални пут од Везировог до Зиданог моста", поводом 80 година од епопеје колоне 15.000 бораца и народа из Црне Горе.
(Танјуг)
Препоручујемо
СЛАВЕ УБИЈАЊЕ И ПРОТЕРИВАЊЕ СРБА: Скандалозна манифестација у Хрватској
01. 05. 2024. у 10:00
ЛИНТА: 2. мај прогласити Даном сећања на страдале и прогнане Србе из градова Хрватске
02. 05. 2025. у 16:48
ЈЕЗИВО - ПОЧИЊЕ УКЛАЊАЊЕ СРПСКИХ СПОМЕНИКА: Хрватски сабор изгласао Закон о гробљима!
01. 05. 2025. у 15:04
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
АМЕРИКАНАЦ ЈАСАН: "Украјинци, приватно, признају да ће изгубити Доњецк, али..."
ПОТПРЕДСЕДНИХ САД Џеј Ди Венс изјавио је данас да су територијална питања кључна тачка спорења у преговорима.
22. 12. 2025. у 19:29
Коментари (0)