ДАНАС ЈЕ ПРАЗНИК ДЕЧИЈЕ РАДОСТИ КОЈИ СИМБОЛИЗУЈЕ ПОБЕДУ ЖИВОТА: Лазарева субота је посебан дан, а ово ваља испоштовати данас
СРПСКА православна црква (СПЦ) и њени верници данас славе Лазареву суботу, у народу познатију као Врбица.

Фото: Википедија
После васкрсавања Лазар је, по предањима, живео још 30 година, проповедајући хришћанство као епископ на Кипру. Исус Христос улази свечано у Јерусалим, а маса раздраганог света дочекује га свечано. Они су, између осталог, у рукама носили палмове гранчице. Тамо где нема палми, као што је код нас, у употреби су од давнина врбове гранчице. Обичај је да убране врбове гранчице на Лазареву суботу буду ношене у цркву где би их свештеници благосиљали, а верници их потом носили кућама да их чувају.
Како вели отац Шмеман, одговор на питање верника "Који је смисао овог догађаја који Црква тако светло, радосно и победно празнује на Лазареву суботу? Како спојити жалост и сузе Христове са Њаговом силом којом је васкрсао мртвога Лазара?" је следећи...
- Христос плаче зато што је у смрти свог пријатеља сагледао тријумф смрти у свету, смрти коју Бог није створио, а која је загосподарила и господари светом, затровавши свеколики живот и претворивши га у бесмислено смењивање дана, који се неумитно урушавају ка пропасти. И, гле, ево Христове заповести: "Лазаре, изиђи напоље!". То је изазов који Христос упућује смрти. То је заповест којом Христос објављује рат смрти. То су речи којима Христос објављује да сама смрт мора бити умртвљена и уништена. То је чудо љубави која тријумфује над смрћу. Да би уништио смрт и њену тмину, сам Христос – а то значи сам Бог, сама Љубав, сам Живот – силази до гроба Лазаревог, силази да би се тамо лицем у лице срео са смрћу, да би је разрушио, да би нам даровао вечни живот за који нас је саздао Бог - пише у "Тајнама празника" оца Шмемана, чији је одломак на свом сајту објавила Српска православна црква.
Празник Врбицу, установљену крајем ИВ века у Јерусалиму, многи Срби прослављају као крсну славу. За тај дан везује се обичај брања олисталог прућа од врбе и посебно му се радују деца. Зато и не чуди податак да је до Другог светског рата, Лазарева субота била прослављана и као школска свечаност. Децу су родитељи облачили свечаније, китили су их звончићима, те су се малишани кретали у поворкама и проводила време у игри по порти и учествовали у опходу око цркве после подне. Кад падне мрак, држана је литија изван храма.
У појединим деловима Србије до данашњег дана се задржао обичај организовања поворке жена-Лазарица на Врбицу. Лазарице би облачиле српску ношњу, а девојка која је имала улогу мушког Лазара облачила би свечану девојачку народну ношњу.
Православни верници истовремено прослављају и Врбицу која, према канону цркве, почиње службама бдења у навечерје Цветне недеље, свечаног уласка Христовог у Свету земљу.
Овај дивни пролећни празник, препознатљив по звончићима и венчићима од врбе, симбол је победе живота над смрћу, како Лазара, тако и Исуса. Врбица увек "пада" у суботу и управо њоме почињу велики Васкршњи празници.
Препоручујемо

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)