СТУДЕНТИ, ЕВО КАКО ДО ПОВРАЋАЈА 50 ОДСТО ШКОЛАРИНЕ: Нема пријаве, али један документ је обавезан
КАКО ће се завршити академска година, какав је план предавања и да ли постоји план за надокнаду, јесте тема која занима читаву Србију.
Фото: Милена Анђела
Поред тога, студенте занима и како изгледа процедура око враћања 50 одсто школарине.
Те детаље је открио у Министарству просвете помоћник министарке Александрар Јовић.
- Када говоримо о изменама и допунама закона о високом образовању која је ступила на снагу 14. марта, предвиђа нам да сваки студент који се сам финансира на високошколским установама чији је оснивач Република Србија, има право на повраћај 50% школарине које је уплатио на основу први пут уписане године, односно први пут уписаних предмета. Ми рачунамо да ће велики број самофинансирајућих студената испунити овај услов и да ће имати право на повраћај 50% школарине. Оно што је битно јесте да се студенти не пријављају за ово право, оно им припада по закону, а високошколске установе су те које ће обавестити о томе који студент има право на повраћај. Радићемо два пресека ове школске године, погледаћемо који део школарине су уплатили до 28. фебруара ове године и имаће право на повраћај 50% тог износа који су уплатили, а који се односи на први пут уписане предмете. Оно што је битно јесте да студенти пријаве за студентске картице, зато што ће поврат ићи преко рачуна који су везани управо за студентске картице - рекао је Јовић.
Осврнуо се и на актуелну академску годину која је због блокада под великим знаком питања.
- Можемо да кажемо да ова година још није пропала, међутим све мање је времена, ближимо се оном термину када неће моћи да се све надокнади на начин који је то предвиђен акредитацијом студијских програма. Оно што је пропуштено у првом семестру, када погледате колико траје други семестар, то је 15 недеља, када погледате број испитних рокова који је неопходан, ми смо већ у недељама које не дозвољавају да физички све завршимо до 1. октобра, већ је неопходно да уведемо и одређена прилагођавања, односно радне суботе, а свако даље одлагање после тог 15. априла нас уводи у проблем да нећемо угрозити само ову академску годину, већ и следећу.
(Курир)
РУСИ ОБЈАВИЛИ СПИСАК НАЈВЕЋИХ НЕПРИЈАТЕЉА: Ево на ком је месту Хрватска
РУСКИ ски лист „Взгљад“ саставио је и у уторак објавио „Рејтинг непријатељских влада“ како би показао разлику између држава које се свесно супротстављају Русији и оних које су на ту одлуку „против њихове воље натерале спољнополитичке околности“, преноси Слободна Далмација.
14. 11. 2025. у 16:54
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
Полиција улетела на свадбу, ХАПСИ МЛАДУ - а тек објашњење! Ово је ЛУДНИЦА (ВИДЕО)
ЧАК и на најлепшим свадбама понекад се десе непредвиђене ситуације, ситне грешке или чак већи инциденти.
14. 11. 2025. у 16:23
Коментари (0)