ВЕРУЈЕ СЕ ДА ДАНАС У КУЋИ ОВО ТРЕБА РАДИТИ: Обележавамо дан преподобних Очева поубијаних у манастиру Светог Саве Освећеног
СРПСКА православна црква и њени верници данас обележавају дан преподобних Очева поубијаних у манастиру Светог Саве Освећеног.
Foto: Shutterstock
Преподобни мученици Јован и други, из породице Светог Саве Освећеног код Јерусалима. Овај славни манастир, посећиван и од Светог Саве српског, и обдарен од неколико владара српских, и дан-данас постоји.
Више пута нападан је од дивљих Арапа, пљачкан и пустошен, но Промишљу Божјом, увек је обнављан и до данас сачуван. У време царовања Константина и Ирине би нападнут од Арапа и опљачкан. Монаси не хтеше бежати, него саветујући се са својим игуманом Томом, рекоше:
"Ми смо одбегли из света у ову пустињу ради љубави Христове, срамота је сад да бежимо из пустиње из страха од људи.
Ако будемо убијени овде, бићемо убијени због наше љубави према Христу, због кога смо и дошли овде да живимо".
- И тако одлучивши, дочекају ненаоружани оружане Арапе, као јагањци вукове. Арапи неке од њих стрелама умртве, а неке затворе у пећину светог Саве, па наложе ватру на улазу, те их димом угуше.
И тако многи од њих скончају као мученици Христа ради и преселе се у царство Онога кога су љубили и ради чије су љубави изгинули. Чесно пострадаше пред Васкрс 796. године у време цара Константина и Ирине и патријарха јерусалимског Илије. Но убрзо постиже праведна казна дивље нападаче. Враћајући се својим шаторима, они се посвађају и у узајамној борби сви изгину. То се догодило 796. године.
Према народним веровањима на данашњи дан треба завршити све кућне послове, али и сву поцепану одећу закрпити.
Тропар
Мученици Твоји Господе, у страдању своме су примили непропадљиви венац, од Тебе Бога нашега, јер имајући помоћ Твоју мучитеље победише, а разорише и немоћну дрскост демона: Њиховим молитвама спаси душе наше.
БОНУС ВИДЕО -ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ БИО ПРЕСУДАН: Бојана Николић о хришћанском браку и породици у „Оно право“
Препоручујемо
ШТА СЕ РАДИ КАДА СЕ МЕЊА КРСНА СЛАВА: Око овога морате да се консултујете са свештеником
05. 03. 2025. у 18:59
СРБИ У ШОКУ ГЛЕДАЈУ И ДЕЛЕ СНИМАК: Погледајте како су огромни таласи "прогутали" омиљено летовалиште наших људи у Грчкој (ВИДЕО)
СНАЖНО невреме које је захватило Халкидики донело је неуобичајене призоре из Пефкохори, грчког летовалишта које Срби масовно посећују сваког лета. Уместо уобичајене зимске тишине, обала изгледа као под ударом филмске олује: таласи прелазе преко читавог шеталишта, а ветар савија палме дуж обале Грчке.
03. 02. 2026. у 15:55
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)